Tünetek, amelyek nemi betegségre utalnak

Nemi betegséget bárki elkaphat, aki óvszer nélkül létesít szexuális kapcsolatot. A nemi betegségek egy része tünetmentes, így nem tudhatjuk biztosan tudni, fertőzöttek vagyunk-e vagy sem. Lássuk, milyen esetekben érdemes elmenni egy szűrésre.

A szexuális úton terjedő betegségek (STD) olyan fertőzések, amelyek szexuális érintkezés útján (beleértve az orális és az anális szexet is) terjednek emberről emberre. A problémát baktériumok, vírusok és gombák egyaránt okozhatják. Sokféle nemi betegség létezik, melyek különbözhetnek súlyosságukban, lefolyásukban, szövődményeikben és kezelésükben is. Sok fertőzés antibiotikumos kezeléssel könnyen gyógyítható, ám vannak, melyek egész életen át megmaradhatnak a szervezetben, így időközönként aktiválódnak és tüneteket okoznak.

szex, lábak az ágyban, takaró alatt
Szexuális úton terjedő fertőzéseket akár tünetmentesek is hordozhatunk. Fotó: Getty Images

A leggyakoribb nemi betegségek:

  • HPV okozta szemölcsök
  • klamidiázis
  • hepatitisz B és C
  • herpesz
  • HIV/AIDS
  • szifilisz
  • gonorrea
  • ureaplazma
  • élesztőgomba-fertőzés

Nemibetegség-szűrésen mindenkinek érdemes részt vennie, még azoknak is, akik tartós, monogám kapcsolatban vannak – hívta fel a figyelmet dr. Karászi Viktória, a Nőgyógyászati Központ nemigyógyásza. Hozzátette, sokan úgy gondolják, hogy a szűrés csakis azoknak való, akik gyakran váltogatják a partnereiket, illetve óvszer nélkül létesítenek szexuális kapcsolatokat. ez azonban tévhit. Egyre több orvos osztja azt a véleményt, hogy családtervezéskor, még a teherbeesés előtt a párnak érdemes STD-szűrésen részt vennie, hiszen a fertőzések könnyen okozhatnak meddőséget, vetélést, komplikációkat, akár fejlődési rendellenességeket. Ráadásul vannak olyan betegségek (például a herpesz), amelyek esetén a hüvelyi szülés nem ajánlott, így azt mindenképpen figyelembe kell venni a szülés megtervezésénél.

Rendszeresen javasolt szűrésen részt venniük azoknak, akik gyakran váltogatják partnereiket, akik óvszeres védekezés nélkül létesítettek szexuális kapcsolatot, illetve azoknak is, akik friss kapcsolatban vannak. Ezenkívül olyan tünetek fellépésekor is ajánlott a szűrés, amelyek fertőzésre utalhatnak. Ilyen panasz lehet a viszkető, égő érzés, hólyagok, szemölcsök megjelenése a nemi szervek környékén, fájdalmas vizelés, folyás a nemi szervekből, illetve a kellemetlen szagok. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy sok fertőzés éveken át nem okoz tüneteket! Ezért inkább ne várjunk arra, hogy panaszok legyenek, hanem menjünk el STD-szűrésre – emelte ki dr. Karászi Viktória.

Mikor érdemes tesztelni?

Minden fertőzés más és más idő után jelenik meg a teszteken. Bizonyos esetekben ez akár hónapokba telhet. Éppen ezért, még mielőtt elmennénk tesztelésre, konzultáljunk szakemberrel a megfelelő időpontról. Az alábbi listán a különböző betegségek úgynevezett ablakperiódusa szerepel.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Klamídia: 1-2 hét
  • Gonorrea: 2-6 nap
  • Herpesz: 6-12 hét
  • Szifilisz: 3-6 hét
  • Trichomoniázis: 3-7 nap
  • HIV: 3 hét

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra