Sajnos, a tapasztaltak nem kedvezőek a természetet járók számára: ma már nemcsak a tavaszi-nyári csúcsszezonban, hanem egész évben, akár bokáig érő hóban is találkozhatunk ezekkel az apró vérszívókkal, amelyek több súlyos betegséget terjesztenek, például Lyme-kórt és kullancs-encephalitist, agyhártyagyulladást okozhatnak. Nem mindenki van tisztában azzal sem, mennyire rohamosan terjed ezeknek az apró ízeltlábúaknak az élettere: ma már nemcsak erdő-mezőn járva, hanem a kiskertek, parkok gondosan ápolt gyepén, játszótereken is támadhatnak.
Új fejlemény az is, hogy olyan kullancsfajták, amelyek eddig egyetlen gazdaállatra "specializálták" magukat, most új áldozatokat keresnek és találnak maguknak: így például az eddig csak a sünökön fellelhető kullancsok akár házi kedvenceinket, macskákat, kutyákat is megtalálják, így új fajták kerülhetnek az ember közvetlen környezetébe is. A kullancsbetegségek évente frissülő térképén megfigyelhető, hogy Budapest és agglomerációs körzete, valamint Pest, Nógrád, Vas, Zala és Somogy megye tartozik a legfertőzöttebb területekhez Magyarországon.
A kullancs csípése ellen zárt ruházattal, riasztó szerekkel lehet védekezni, de legfontosabb az lenne, hogy minél többen oltassák be magukat és gyermekeiket a legveszélyesebb kullancs által okozott betegség, a kullancs-encephalitis vírusa ellen. Ennek ideális ideje éppen most, tél végén van, hogy a nyárra, a táborozások, túrák, kirándulások, vagy akár játszótéri, szabadtéri játékok idejére a védettség kialakuljon. Részletesebb információkat a www.kullancsinfo.hu lapon találhatnak.
Kiss Éva