Egy kutatócsoport arról számolt be, hogy új gyógyszereket fedeztek fel az álomkór azon formája ellen, amely évente körülbelül 30 ezer afrikai halálát okozza.
Az áttörés lényege az, hogy a kutatók képesek deaktiválni a humán afrikai trypanosomiasist (álomkórt) okozó parazita számára létfontosságú enzimet. További kutatásokat kell végezni annak érdekében, hogy leszűkítsék a lehetséges jelöltek listáját a szájon át szedhető gyógyszerek közül, és a legígéretesebbel már akár 18 hónap múlva megkezdhetik a humán kísérleteket.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 50-70 ezer ember fertőződik meg álomkórral, amely a cecelégy csípése útján terjed. A betegség onnan kapta a nevét, hogy az élősködő az agyat fertőzi, megzavarva az alvási ciklust.
Az álomkór kezelésére jelenleg két gyógyszer áll rendelkezésre, de mindkettő meglehetősen problematikus. Az egyik arzén alapú gyógyszer, amely a betegek mintegy öt százalékában halált okoz. A másik egy költséges készítmény, alkalmazásához hosszú kórházi kezelésre van szükség, a betegség nem mindegyik formája ellen hatékony, és a jelek szerint a parazita ellenállóvá kezd válni vele szemben. Mivel az álomkórral fertőzött emberek általában a vidéki szegények közül kerülnek ki, a gyógyszergyártóknak nem érdeke új gyógyszereket fejleszteni, ezért a betegség előkelő helyet foglal el a WHO úgynevezett elhanyagolt betegségeinek listáján.
A brit Nature folyóiratban közzétett tanulmány a skóciai Dundee Egyetem Trópusi Betegségek Elleni Gyógyszerfejlesztési Intézete vezetésével készült, s York Egyetem és a torontói Strukturális Genom Konzorcium kutatóinak közreműködésével.
A trypanosomiasis másik változata, az úgynevezett Chagas-kór 15 közép- és dél-amerikai országban fordul elő. A betegséget a házak falaiban és tetőiben megbúvó vérszívó rablópoloskák terjesztik, amelyek éjszaka az áldozatok arcát támadják.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress