Egy Kínában kifejlesztett és tesztelt oltóanyag-prototípus 100 százalékban hatékonynak bizonyult a hepatitisz E megelőzésében. Ez a betegség igen elterjedt a fejlődő országokban és gyakran halálos következményekkel jár.
A vakcinát 100 ezer önkéntesen tesztelték Jiangsu tartományban, az oltóanyag három oltás után teljesen hatékony volt, a mellékhatások pedig "ritkák és enyhék" - derült ki a Lancet folyóiratban közzétett cikkből.
A hepatitisz E vírus leggyakrabban széklettel szennyezett víz közvetítésével terjed, a kórokozó májgyulladást okoz, mely sárgasággal, lázzal és hányással jár. A betegséget 30 éve írták le először. A világ népességének mintegy egyharmada fertőzött.
A Jiangsu tartományban elvégzett vizsgálat a harmadik és utolsó fázisa annak az eljárásnak, amely egy-egy új vakcina biztonságosságát és hatékonyságát vizsgálja. A HEV 239 elnevezésű oltóanyag úgynevezett rekombináns vakcina, ez azt jelenti, hogy a benne található vírusfehérje serkenti az immunrendszer válaszát.
Az oltóanyagot 48 ezer, 16 és 65 év közötti egészséges felnőttnek adták be, miközben a kontrollcsoport placebót kapott. Hat hónap alatt összesen háromszor oltották az önkénteseket, majd egy éven át követték nyomon őket. A kontrollcsoportban ezen idő alatt 15 hepatitisz E megbetegedés történt, miközben a vakcinát kapottaknál egy sem. Az is jó hír, hogy az oltóanyag azoknál is teljesen hatásosnak bizonyult, akik csak két oltást kaptak.
"Egy hepatitisz E járvány során, vagy amikor valaki veszélyes területre utazik, az egy hónap alatt beadott két adag oltással megfelelő védettséget érhetünk el" - olvasható a tanulmányban, melynek vezető szerzője Nin-Shao Xia, a xiameni Fertőző Betegségek Diagnosztikai és Oltóanyag-fejlesztő Intézetének kutatója.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com