Új technológiával gyártott oltóanyagot engedélyezhetnek

Európai uniós engedélyezés alatt áll egy teljesen új technológiával gyártott oltóanyag - a többi között erről is beszélt egy friss interjúban Szentiványi Mátyás, az Országos Gyógyszerészeti- és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) főigazgatója. A szakembert a tavalyi gyógyszerkivonásokról, illetve az étrend-kiegészítők, kozmetikai termékek ellenőrzéséről is kérdezték.

"Jelenleg sem vakcina, sem gyógyszer engedélyezése nem zajlik az Országos Gyógyszerészeti- és Élelmezés-egészségügyi Intézetben, de európai uniós engedélyezés alatt áll egy teljesen új technológiával gyártott oltóanyag, amely egy fehérje alegység vakcina" - mondta el a Világgazdaságnak adott interjújában Szentiványi Mátyás.

A főigazgató arról is beszélt, hogy - a szakmai szempontok betartása mellett - a veszélyhelyzetben fel kellett gyorsítaniuk a folyamataikat, és ezekre a feladatokra több erőforrást kellett biztosítani. Példaként említette, hogy az "OGYÉI húsz éve nem engedélyezett semmilyen vakcinát, mert minden oltóanyag engedélyezése központilag az EMA-ban (Európai Gyógyszerügynökség, a szerk.) történik. Most azonban a magyarországi lakosság mielőbbi átoltása, védettsége érdekében ettől eltértünk és nemzeti hatáskörben engedélyeztünk vakcinákat".

Szentiványi Mátyás szerint európai uniós engedélyezés alatt áll egy teljesen új technológiával gyártott oltóanyag.
Szentiványi Mátyás szerint európai uniós engedélyezés alatt áll egy teljesen új technológiával gyártott oltóanyag. A fotó illusztráció, forrás: Getty Images

Tíz gyógyszert vontak ki tavaly a forgalomból

A tavalyi esetleges gyógyszerhiányt, gyógyszerkivonásokat illetően Szentiványi Mátyás úgy nyilatkozott: 2020-ban összesen 1850 esetben jelentették a gyógyszercégek, hogy egy-egy készítmény gyártása során hiány várható, gyógyszerkivonás pedig tízszer fordult elő tavaly. Hozzátette: az idén eddig 500 termékhiányt rögzítettek, ami pedig a gyógyszerkivonást illeti, az 2021 májusáig öt esetben történt meg.

Milyen kérdésekre kaphatok választ a gyógyszertárban? Egészségügyi panaszaink megoldásához gyakran a patikákban is hatékony segítséget kaphatunk, legyen szó akár gyógyszerekkel kapcsolatos, akár egyéb kérdésekről. Lássuk tehát , milyen esetekben érdemes először gyógyszerészhez fordulni, illetve mikor kell inkább orvost felkeresni a felmerülő gondjainkkal.

Az interjú során szóba kerültek az étrend-kiegészítők és kozmetikai termékek is, és hogy ezeket monitorozza-e az OGYÉI. Mint azt Szentiványi Mátyás leszögezte, "az étrend-kiegészítők, például a vitaminkészítmények forgalomba hozatala nem engedélyhez kötött, de ezeket a termékeket a forgalmazás előtt be kell jelenteni az OGYÉI-nél", az intézet pedig kockázatértékelést végez. A főigazgató szerint "a kozmetikumok forgalomba hozatala sem engedélyköteles, de a forgalomba hozatal előtt e termékeket be kell jelenteni az unió elektronikus kozmetikai felületén". Az OGYÉI feladata például a kozmetikumok biztonságosságának vizsgálata, mondta el Szentiványi Mátyás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mi a helyzet a gyógyszerkutatásokkal?

Azzal kapcsolatban, hogy a gyógyszerkutatásoknak jót tett-e a pandémia, Szentiványi Mátyás úgy fogalmazott, "nem panaszkodhatunk" (a gyógyszerhatóság engedélyezi ugyanis a klinikai vizsgálatokat). "A hazánkba érkező vizsgálatok 60 százaléka III. fázisú, ebben a stádiumban végzik a legnagyobb számú betegen a kutatásokat. A kutatások 25-30 százaléka onkológia területen zajlik, de az ideggyógyászat, a gasztroenterológia és az infektológia is kiemelt. A pandémia nem csökkentette a vizsgálatok számát, és COVID-19-kezeléssel kapcsolatos vizsgálatok is szép számmal érkeztek" - így a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra