Újra támad a kanyaró

Aggodalomra ad okot a kanyarós megbetegedések számának alakulása, és több, korábban kanyarómentesnek nyilvánított országban is újra felütötte a fejét a járvány - figyelmeztet legfrissebb jelentésében az UNICEF.

Meglepő növekedés

98 ország a kanyarós megbetegedések számának növekedéséről számolt be 2018-ban. A legnagyobb mértékű emelkedést Ukrajnában, a Fülöp-szigeteken és Brazíliában regisztrálták - derült ki az UNICEF jelentéséből. A jelek arra utalnak, hogy globálisan csökkent az erőfeszítés a járvány megfékezésére, pedig a kanyaró súlyos esetben akár halált is okozhat.

kanyaró, oltás, injekció, járvány, megelőzés
Mivel a kanyaróra még nincs biztos gyógymód, életet menthet az oltás (Fotó: 123rf)

Csak Ukrajnában több mint 35 ezer esetet jelentettek 2018-ban, 30 ezerrel többet, mint egy évvel korábban. A helyi kormány szerint további 24 ezer ember fertőződött meg 2019 első két hónapjában. A Fülöp-szigeteken mintegy 13 ezer embernél diagnosztizáltak kanyarót idén, és 203 halálesetet jelentettek. Brazíliában tízezerrel nőtt a kanyarós esetek száma 2017-hez képest, Franciaország pedig több mint kétezer új esetet jelentett 2018-ban.

Hogyan ismerhetjük fel a kanyaró első jeleit? - Részletek!

Szerbiában 2017-ben 702, míg 2018-ban már 5057 kanyarós volt. Romániában azonban jelentős csökkenés látható: 2017-ben 8673, 2018-ban pedig 943 esetet regisztráltak. A szomszédos országokhoz képest Magyarországon még jónak mondható a helyzet: nálunk 13 kanyarós megbetegedést regisztráltak a tavalyi évben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fontos a megelőzés

Az adatok felhívják a figyelmet rá, hogy cselekedni kell. Van biztonságos, hatékony és gazdaságos oltóanyag, a vakcina csaknem egymillió életet mentett már meg minden egyes évben az elmúlt két évtizedben. A mai tétlenség azonban katasztrofális következményekkel járhat a közeljövőben - véli Henrietta Fore, az UNICEF igazgatója.

A kanyaró fertőzőbb, mint az ebola, a tbc és az influenza. A vírus a levegőben terjed, a légzőszerveket támadja meg, és halálos veszélyt jelenthet az alultáplált gyerekekre, valamint a csecsemőkre, akik még túl fiatalok ahhoz, hogy oltást kapjanak. Minden más esetben viszont életmentő lehet az oltás, hiszen a betegségnek még nincs biztos gyógymódja - emeli ki az UNICEF.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra