Véget ér-e valaha a koronavírus-járvány?

Több mint 18 hónapja borította fel az életünket az új típusú koronavírus, nem csoda tehát, ha már nagyon várjuk a végét. De vajon lesz-e vége?

A delta koronavírus-variáns rendkívüli fertőzőképessége miatt idén ősszel erőteljesebb lehet a járvány az átalános iskolákban . Fontos szerepet játszhatnak továbbá a "szuperfertőző" gyerekek is.

Már több mint másfél éve képezi mindennapi életünk részét az új koronavírus, és vele együtt a távolságtartás, a maszkviselés, és az időnként feloldott, majd újra bevezetett lezárások. Érthető tehát, hogy szinte nincs is olyan kérdés, amely jobban foglalkoztatja az embereket annál, hogy mikor (és hogyan) tűnik el végre ez a rettegett kórokozó. Biztosat sajnos még mindig nem lehet mondani ezzel kapcsolatban, ám a MedicalXpress cikke szerint egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy megismerjük a lehető legreálisabb forgatókönyvet.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus világjárvány,
Véget ér-e valaha a koronavírus-járvány? Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Meg kell tanulnunk együtt élnünk vele

Egyes feltételezések szerint az 1889-ben kirobbant "orosz infuelnzajárványt" valójában nem is egy influenzavírus okozta, hanem egy koronavírus, mégpedig az OC43-as törzs. A járvány az első kitörése után 4-5 éven belül még 4-5 hullámban visszatért - Angliában és Walesben például 1890-91-ben jelentős többlethalálozást okozott -, majd egy ideig azt gondolták, hogy a kórokozó végleg eltűnt. A valóság azonban az, hogy a mai napig okozhat megbetegedéseket, viszont jelentősen ritkábban és jóval enyhébb formában.

Valószínűleg ugyanez vár ránk az új típusú koronavírussal kapcsolatban is. Friss kutatások ugyanis arra a következtetésre jutottak, hogy sem a védőoltás, sem a megfertőződés után kialakuló természetes immunitás nem lesz képes arra, hogy megakadályozza a SARS-CoV-2 terjedését. Ma már egyértelmű, hogy a nyájimmunitásban sem bízhatunk túlzottan, arra számíthatunk tehát, hogy a pandémia endémiává alakul át.

Mire számíthatunk?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Rengeteg tényezőtől - például a beoltottak és a gyógyultak számától is - függ, hogy egy adott országban mennyire lesz meghatározó a jövőben a COVID-19 -betegségért felelős új koronavírus jelenléte. A magas immunitási arányt elérő területeken akár teljesen tünetmentessé mérséklődhet a fertőzés, ám az eddig kevésbé érintett térségekben még előfordulhatnak intenzívebb járványhullámok.

Bonyolult és nehéz helyzetet idéz majd elő, hogy az idei őszi-téli időszakban egyszerre fog terjedni a koronavírus és az influenzavírus - figyelmeztetett egy hazai szakértő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.