A poliomyelitis-szindróma jellegzetes, vírusok által okozott tünetegyüttes, amelynek lényege, hogy a gerincvelőben elhelyezkedő mozgató idegsejtek elpusztulnak. Már az ókortól rengeteg feljegyzés említi a bénulással és sok esetben halállal végződő betegséget, a huszadik század első felében pedig az egyik legszörnyűbb járványos megbetegedésként tartották számon.
Fegyelmezett oltási programokkal, és határokon átnyúló együttműködéssel azonban az eltűnés szélére sikerült visszaszorítani ezt a rendkívüli szenvedést és maradandó károsodást okozó betegséget. A világ fejlettebbik részén már több mint egy évtizede (Európában 2002 óta) nem regisztráltak poliovírus okozta gyermekbénulást, szakemberek szerint egy éven belül teljesen eltűnhet a Föld színéről. Emberre is fertőző betegséget eddig csak egy alkalommal sikerült teljesen kiirtani. A feketehimlő teljes legyőzését 1980-ban jelentette be az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
A gyermekbénulás megfékezését zászlajára tűző, Global Polio Eradication Initiative (GPEI) nevű szervezet szerint a három ismert vírustörzs egyikét már sikeresen kiirtották, ezért egy megváltozott összetételű vakcina sorozatgyártásába kezdtek. Április 17-től, nagyjából két hét alatt 155 országba juttatják el a szérumot, főként a még érintett országokra – Pakisztánra és Afganisztánra - fókuszálva. A szakemberek remélik, hogy még a poliovírus terjedésének kedvező, nyári időszak előtt végleg megálljt parancsolhatnak a betegségnek.
Forrás: Popular Science