Végleg eltűnhet a Föld színéről a járványos gyermekbénulás

A járványos gyermekbénulás miatt az 50-es években, amikor a kór terjedése a tetőfokára hágott, félmillióan rokkantak és haltak meg évente a világon. Idén eddig csak kilenc esetet jelentettek. A feketehimlő után ez lehet a második betegség az emberiség történetében, amelyet teljes egészében sikerül felszámolni.

A poliomyelitis-szindróma jellegzetes, vírusok által okozott tünetegyüttes, amelynek lényege, hogy a gerincvelőben elhelyezkedő mozgató idegsejtek elpusztulnak. Már az ókortól rengeteg feljegyzés említi a bénulással és sok esetben halállal végződő betegséget, a huszadik század első felében pedig az egyik legszörnyűbb járványos megbetegedésként tartották számon.

Fegyelmezett oltási programokkal, és határokon átnyúló együttműködéssel azonban az eltűnés szélére sikerült visszaszorítani ezt a rendkívüli szenvedést és maradandó károsodást okozó betegséget. A világ fejlettebbik részén már több mint egy évtizede (Európában 2002 óta) nem regisztráltak poliovírus okozta gyermekbénulást, szakemberek szerint egy éven belül teljesen eltűnhet a Föld színéről. Emberre is fertőző betegséget eddig csak egy alkalommal sikerült teljesen kiirtani. A feketehimlő teljes legyőzését 1980-ban jelentette be az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

A fegyelmezett oltási programoknak köszönhetően eltűnhet a járványos gyermekbénulás

A poliomielitiszt, azaz a járványos gyermekbénulást okozó vírus egy új variánsát fedezte fel egy nemzetközi kutatócsoport. A mutáns vírusra nem hat a védőoltás, és több országban is fertőzött már. Részletek! Az 1950-es években több mint félmillió gyermek szenvedett világszerte a megbetegedéstől. Hazánkban az első esetet 1931-ben regisztrálták, az ötvenes években pedig három alkalommal is (1954-ben, 1957-ben és 1959-ben) súlyos járványként söpört végig az országon. A kutatók világszerte eszeveszett versenyben keresték a gyógymódot, végül Jonas Edward Salk amerikai virológusnak sikerült vakcinát kifejlesztenie, amelyet 125 országban, több mint 2,5 milliárd gyermeknek juttattak el.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A gyermekbénulás megfékezését zászlajára tűző, Global Polio Eradication Initiative (GPEI) nevű szervezet szerint a három ismert vírustörzs egyikét már sikeresen kiirtották, ezért egy megváltozott összetételű vakcina sorozatgyártásába kezdtek. Április 17-től, nagyjából két hét alatt 155 országba juttatják el a szérumot, főként a még érintett országokra – Pakisztánra és Afganisztánra - fókuszálva. A szakemberek remélik, hogy még a poliovírus terjedésének kedvező, nyári időszak előtt végleg megálljt parancsolhatnak a betegségnek.

Forrás: Popular Science

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.