Virológus: megállítani nem, csak lassítani tudjuk a járványt

Ha továbbra is a jelenlegi járványkezelési stratégiát követjük és nem jönnek komolyabb intézkedések, akkor egy hónap múlva drasztikus számokat fogunk tapasztalni - figyelmeztetett Jakab Ferenc virológus egy online beszélgetésben, amelyben a koronavírus-járvány aktuális kérdéseit tárgyalták.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már felismerte a magyar helyzet romlását és a 3., vagyis a súlyosan veszélyeztetett kategóriába sorolta az országot. Komolyabb intézkedések nélkül viszont még a jelenleginél is többen fognak kórházba és lélegeztetőgépre kerülni, illetve meghalni is a koronavírus-járvány miatt - hívta fel a figyelmet a szakember a Constantin Tamás gyermekorvos Facebook-oldalán közzétett beszélgetésben .

Pesszimista várakozások

Koronavírus és influenza: nagy bajt okozhatnak együtt - a részletekért olvassa el korábbi cikkünket!

A virológus szerint nagyon rossz irányba halad a járvány. Az utóbbi napokban ugyanis a halálozások száma is elkezdett nőni - ahogy arra már szeptember elején is figyelmeztetett . Emellett az is látható, hogy a korábbi 30-31 év helyett most már 40-41 év a fertőzöttek átlagéletkora. Hangsúlyozta, hogy lassítani kell a járvány ütemét, mert megállítani nem fogjuk tudni. "De ha így rohanunk a vesztünkbe, akkor az egészségügyi kapacitásunkat ki fogjuk meríteni" - fűzte hozzá. Megemlítette továbbá, hogy egyáltalán nem optimista a helyzettel kapcsolatban, és félő, hogy a kór az idősek otthonában is újra be fog robbanni.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus Magyarország, koronavírus második hullám, koronavírus előrejelzés, koronavírus-járvány gyorsulása, koronavírus terjedése, koronavírus halottak száma, koronavírus fertőzöttek száma, koronavírus iskolák, koronavírus lázmérés, koronavírus-tesztelés, koronavírus PCR-teszt
A szakember elég pesszimistán látja a helyzetet. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

A teszteléssel is baj van

A szakember még egy problémára rávilágított, mégpedig arra, hogy a tesztkapacitásunk véges, ráadásul lassan el is érjük a felső határt. A PCR-tesztekkel kapcsolatban emellett egyre gyakrabban tapasztalható az, hogy egy gyógyult páciens hétről-hétre pozitív teszteket produkál. Ennek oka az lehet, hogy nagyon érzékeny a módszer, ezért Pécsen most az ilyen betegektől vett mintákkal próbálnak megfertőzni sejteket, hogy kiderüljön, fertőz-e még egyáltalán az új típusú koronavírus . Megemlítette azt is, hogy jelenleg az orvosok nem merik visszaengedni a közösségbe a pozitív PCR-eredményt produkáló betegeket, ám Falus András immunológus szerint nem a vírus jelenléte, hanem a fertőzőképesség lenne a lényeg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nincs értelme az iskolai lázmérésnek

A beszélgetés során az iskolákban bevezetett kötelező hőmérséklet-mérés is szóba került. Ezzel kapcsolatban Tordas Dániel házi gyermekorvos úgy fogalmazott, hogy a nemzetközi adatok és a saját tapasztalatai is azt mutatják, hogy a gyerekeknél a nem láz a koronavírus-fertőzés fő tünete. A lázméréssel ezért csak azt lehet megelőzni, hogy a gyerekek betegen menjenek az iskolába, a koronavírus közösségbe való bevitelét azonban nem. A 37,8 Celsius-fokos határértékről pedig azt mondta, a szülőknek ennél alacsonyabb hőemelkedéssel sem szabad közösségbe engedniük a gyermeküket.

A hőmérésnek Jakab Ferenc szerint sincs értelme - sem szakmailag, sem járványügyileg. Úgy véli, hogy ez egy irreleváns lépés, hiszen a COVID-19 tünetei sok esetben láz nélkül jelentkeznek, ráadásul a tünetmentesek is sokan vannak. A mérésre váró, kint tolongó gyerekek azonban könnyen megfertőzhetik egymást. A szakember ugyanakkor megemlítette azt is, hogy az adatok alapján az óvodák és iskolák átfertőzöttsége csekély, tehát nem ezekben a közösségekben terjed a legfőképpen a járvány.

Mit tehetünk?

A szakember szerint csak egyéni felelősségvállalással érhetünk el eredményeket a koronavírus elleni küzdelemben. Mint mondta, a távolságtartást, a karantént és az alapos kézmosást egészen addig be kell tartania a lakosságnak, amíg elérhetővé nem válik a koronavírus-vakcina. Más megoldás ugyanis nincs.

Kaotikus kórháztúrára kényszerült egy koronavírus-fertőzött család Erdélyben - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra