Zika-vírussal fertőzött betegeket találtak itthon

Két magyar személynél is kimutatták a napokban a Zika-vírus-fertőzést – közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). Mutatjuk a részleteket.

„Két importált Zika-vírus-fertőzést igazolt a Nemzeti Népegészségügyi Központ Virális Zoonózisok Nemzeti Referencia Laboratóriuma” – közölte oldalán az NNK. Az érintett páros Thaiföldön járt, és a tájékoztatás szerint enyhe tünetekkel vészelték át fertőzést.

nő befújja magát szúnyogriasztóval
Az érintett térségekben túrázva mindig használjunk szúnyogriasztót. Fotó: Getty Images

Mit kell tudni a Zika-vírusról?

A Zika-vírus általában influenzaszerű tüneteket okoz. A kórokozó Afrika, Amerika, Ázsia és a Csendes-óceáni térség trópusi- és szubtrópusi területein fordul elő, és elsősorban szúnyogok csípésével terjed. A fertőzés azonban szexuális úton is átadható, illetve a várandós nő is megfertőzheti magzatát.

A fertőzések mintegy 75 százaléka tünetmentesen zajlik le. De a tünetes fertőzöttek nagy része is csak enyhe panaszokat tapasztal a 3-14 napos lappangási idő után. A leggyakoribb tünetek közé tartozik egyebek mellett a láz vagy hőemelkedés, a rossz közérzet, a fejfájás, a kiütés, az ízületi fájdalom és a kötőhártya-gyulladás.

Az NNK fontosnak tartotta kiemelni, hogy a Zika-vírus jelenleg kizárólag a trópusokon lehet elkapni, az ottani fertőzött szúnyogok csípése által. Honi eredetű, vagyis Magyarországon elkapott megbetegedésről egyelőre nincs szó, és a szakértők szerint nem jelent hazai járványveszélyt a Zika-vírus.

Fontos a megelőzés

„A trópusi területek egyre népszerűbb üdülési célpontok a magyar lakosság körében. Mivel védőoltás, illetve gyógyszeres terápia nem áll rendelkezésre a Zika-vírus ellen, ezért kiemelten fontos hogy a trópusi-, szubtrópusi térségekbe történő utazás során védekezzünk a vírust terjesztő szúnyogok csípése ellen. Ajánlott szúnyogriasztó és szúnyogháló használata, továbbá a hosszú ujjú felső és hosszú szárú nadrág viselése” – figyelmeztetett az NNK.

A közeljövőben gyermekvállalást tervező pároknak pedig nem ajánlják, hogy a Zika-vírussal érintett területekre utazzanak. Ha ugyanis egy várandós nő megfertőződik, akkor a magzatnál veleszületett idegrendszeri fejlődési rendellenesség alakulhat ki.

Azt gyanítod, hogy elkaptad? Ez a teendő

Ha az érintett területekről visszatérve, 3 héten belül Zika-vírus-fertőzésre utaló tüneteket tapasztalsz, fordulj orvoshoz, és mindenképpen említsd meg utazásod helyszínét. Szűrővizsgálatra – térítés ellenében – a Nemzeti Népegészségügyi Központban van lehetőség. Ha tünetmentes vagy, de szeretnéd biztosan kizárni, hogy megfertőződtél, akkor a hazatérést követő minimum 4 hét elteltével vehetsz részt a vizsgálaton. Ha pedig várandós vagy, akkor a gondozás keretében, a Zika-vírus-fertőzés gyanúja esetén kötelezően elvégzendő szűrővizsgálat ad lehetőséget arra, hogy kizárhasd vagy megerősíthesd a fertőzöttséget.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra