Ha már egy ideje halláscsökkenést tapasztalt, akkor bizonyára megszokta már, hogy egyes hangokat nem hall, vagy csak a nagyobb hangerőre figyel fel. Ezek talán nem is jelentettek problémát önnek, de környezete már zavarónak tarthatta. Meglepő ugyanis, de a hallás - mivel részben tanult folyamat - elfelejthető. Agyunk hallásközpontja a hosszabb ideje csökkent hallás esetén "elfelejti", hogyan hangzottak a dallamok és zajok, hogyan szóltak a hangok. A halláscsökkenés sem csupán halkabb hangerőn észlelt hangokat jelent, hanem a hangok torzított formában, hamisan rögzülő érzékelését.
Mindez azonban a múlté: a közelmúltban nyilván átesett egy hallásvizsgálaton, és megkapta új hallókészülékét. Hiba lenne azonban mindenféle ismerkedés nélkül elkezdeni használni, hiszen hallása sem egyik pillanatról a másikra csökkent, hanem hosszabb idő alatt. Vagy gondoljon csak bele: a szemüveget vagy éppen a fogpótlást is meg kell szokni az első időkben, azok éppen úgy idomulnak „gazdájukhoz”, mint a viselőjük a megváltozott látáshoz vagy éppen rágáshoz.
Hallókészülék segítségével a zajok, a hangok és a dallamok hirtelen hangosabbak, vagy akár más színezetűek is lehetnek. Agyunk azonban nem tud hirtelen alkalmazkodni a megváltozott halláshoz, sok gyakorlásra van szükség ahhoz, hogy ezt megszokjuk, azaz agyunkban új hallásérzet alakuljon ki. Ezért van az, hogy az első napokban szinte nehezebb jól hallani és megérteni a beszédet új hallókészüléke segítségével.
Összegyűjtöttük a legjobb tanácsokat, amit egy új hallókészülék kapcsán érdemes megszívlelnie.
Első a megszokás
Az életünket megkönnyítő minden tárgynál, eszköznél - legyen az egy új tévé vagy éppen a hallókészülék - először is hozzá kell szokni, hogy rendelkezünk vele. Javasolt tehát a hallókészülék használatát is ugyanahhoz a tevékenységhez kötni, például a reggeli fogmosás vagy éppen mosakodás után.
Annak ellenére, hogy hallókészüléke többszörösen is önhöz van hangolva (a beállításokat a hallásához, a fülillesztéket pedig a füléhez igazítják), szükséges, hogy a viseléséhez hozzászokjon. Ezért a zárt illesztésű készülékek esetében fél-háromnegyed óra használat után negyedórára-húsz percre vegye azt le, és naponta öt-hat alkalommal ismételje meg ezt a műveletet. Ezalatt egyre csökkentheti a szünetek idejét (nyitott illesztésű készülékkel erre a lépésre általában nincs szüksége).
A legjobb, ha először otthonában, csendes környezetben tudja használni hallókészülékét. Figyelje meg, milyen lett így a hallása, mely hangok kellemesek és melyek zavaróak. Fedezze fel újra, milyen irányból érkeznek a hangok! Érdemes lehet akár egy papírra, jegyzetfüzetbe is írnia, hogy mit tapasztal készülékével kapcsolatban. Ezeket később ossza meg hallásspecialistával is, aki segíthet készüléke finomhangolásában.
Beszédértés-tréning
- Figyelje meg a saját hangját. Erre a legjobb, ha csendes, nyugodt környezetben elővesz egy könyvet, és ebből olvas fel magának. Jó lehet erre az aktuális napilap vagy kedvenc magazinja is.
- Figyelje meg saját szájmozgását. Álljon tükör elé, és beszéljen, közben figyelje meg saját szájmozgását.
- Sokat segíthet az is, ha többször ismétel meg különböző hangokat, összekapcsol két vagy több hangot egymással. Ehhez használjon egyszerű, a beszélt nyelv szavaiban is előforduló szótagokat.
- A következő lépéshez egy családtagjára, ismerősére is szükséges lesz. Az ő feladata az lesz, hogy felolvas egy mondatot, amit aztán ön megismétel. A segítő figyelje meg, helyesen ismételte-e el a felolvasottakat, vagy ha nem, akkor mondja meg, mit hibázott el. Szükség esetén ismételgessék ezt a gyakorlatot.
- Végül, de nem utolsósorban: az egyedi hangszínek és a szájmozgások ismerete segít tapasztalatokat gyűjteni a visszakapott hallásáról. Ezért beszéljen minél több emberrel.
A hallástréningről még többet itt olvashat!
A kezdetekben érhetik kudarcok, de ezek ne keserítsék el. Új hallókészüléke tökéletes megszokásához néhány hétre is szükség lehet. Később viszont megtapasztalhatja, hogy ez az apró készülék mennyire képes megváltoztatni az életminőségét.