A halláskárosodás korai jelei

Nyolcból egy gyermek valamilyen halláskárosodással küzd, ez pedig az iskolai teljesítményükre és fejlődésükre is komoly hatással lehet. Milyen korai tünetek jelezhetik a problémát?

A nyelvi fejlődési zavar és a tanulási nehézségek elkerülése érdekében már kisgyermekkortól szükség van rendszeres hallásvizsgálatra - hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Fülöp Györgyi, a Czeizel Intézet fül-orr-gégész, audiológus szakorvosa. A gyermek- vagy fiatalkorban fülünket ért károsodások ugyanis egész életünkben végigkísérhetnek minket.

A "rossz hallást" okozó halláskárosodást két nagy csoportba oszthatjuk. Az egyik az úgynevezett vezetéses halláscsökkenés, a másik pedig az idegi jellegű halláscsökkenés. A kettő kombinálódhat is, és így kialakulhat az úgynevezett kevert típusú halláscsökkenés. Erről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

A szakember kiemelte: fülünk sem felejt, a gyerekkori károsodások, a tinédzserkori hangos koncerthatások fiatal felnőttkorban előjönnek, és könnyen maradandó károsodást idézhetnek elő. Koncerteken gyakran 100-110 decibel feletti a zajszint, ami messze túl van a védelem nélkül elviselhető mértéken.

A túl hangos zene egy egész életre kiható halláskárosodást okozhat
A túl hangos zene egész életre kiható halláskárosodást okozhat

Fülöp Györgyi elmondta, ha nem hall jól egy gyerek, akkor beszédfejlődése elmarad, hiszen kevesebb információ jut hozzá, és nincs visszaigazolása arról, hogy ő maga hogyan beszél. Mivel a halláscsökkenés nem feltétlenül egyik napról a másikra alakul ki, lehet, hogy hónapok is eltelnek úgy, hogy a gyerek nem hall megfelelően, ami tanulási nehézséget okozhat, és akár jelentősen le is maradhat a korosztályától. Ezért célszerű a rendszeres hallásvizsgálat - hangsúlyozta a szakember.

A hallásvesztés fő okai

A hallásvesztés lehet vezetéses, illetve idegi jellegű: míg előbbi főként gyermekeknél gyakori, a másik felnőtteknél fordul elő leginkább. A vezetéses halláscsökkenést a hangvezető-rendszer - azon belül is a külső hallójárat, a dobhártya és a középfül - károsodása okozhatja. Leggyakrabban a megnagyobbodott orrmandula, illetve a középfülgyulladás kezdheti ki a hallást, de más fertőző megbetegedések is - például a mumpsz, a kanyaró, a bárányhimlő, az agydaganat - kárt tehetnek a belső fül szerkezetében. A leggyakoribb halláskárosító tényezőkről az alábbi cikkünkben írtunk!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra