A hallás csökkenése általában fokozatos, és először a magasabb frekvenciák érzékelését veszítjük el, majd folyamatosan a többit is. Ez a folyamat az elején nem feltűnő vagy zavaró, és sokan egyszerűen "hozzászoknak", hogy bizonyos hangokat nem érzékelnek.
A beszéd nagyon összetett folyamat, melynek során állandóan változhatnak a hangfrekvenciák, és ha valaki egy-egy frekvenciát nem érzékel, az agya attól még képes feldolgozni, amit hall (az agyunk ugyanis igyekszik kiegészíteni a kapott részinformációkat). Természetesen, minél korábban fedezik fel a halláscsökkenést valakinél, annál jobbak a kilátásai, például annál hatékonyabb hallókészüléket kaphat. Lássuk, mely jelek utalhatnak arra, hogy valakinek nincs rendben a hallása!
Az agyunk képes arra, hogy egyszerre több ingert is feldolgozzon, ezért is tudunk követni olyan beszélgetéseket, melyekben több ember vesz részt. Ha azonban ez valamiért nem sikerül, és emiatt kellemetlenül érezzük magunkat, például egy munkahelyi megbeszélésen vagy családi ebédnél, az mindenképpen gyanakvásra adhat okoz.
Ha romlik a hallásunk, érdemes időben hallókészüléket alkalmazni Akiknek romlik a hallása, általában igyekszik ezt különböző módszerekkel kompenzálni, például hangosabbra állítja a televíziót vagy a rádiót - akár olyan mértékben is, hogy ez mások számára zavaró lehet (az illető viszont nem érzékeli ezt). Ha a családtagjaink folyton panaszkodnak arra, hogy túl hangos a tévé, mindenképpen vizsgáltassuk meg a hallásunkat !
Szintén a kompenzálással jár együtt, hogy sokkal jobban kell koncentrálnunk arra, amit mások mondanak, így a nap végére sokkal fáradtabbak, kimerültebbek lehetünk, és a fejünk is gyakrabban fájhat. Ha semmilyen más indokot nem találunk az állandó fájdalomra és kimerültségre (például azt, hogy komolyabb munkát bíztak ránk), akkor a hallás csökkenését is érdemes felvenni a lehetséges okok listájára.
A zajos helyeken még azoknak is nehezére eshet megérteni a másikat, akiknek tökéletes a hallása, de azoknak ez kifejezetten nehéz, akiknek a hallása csökkent. Ők ugyanis nem tudják olyan hatékonyan kizárni a "háttérhangokat", mint az egészségesek.
A csökkent hallás egyik következménye, hogy nem érzékelünk minden hangfrekvenciát, ez pedig a beszéd megértését is nehezebbé teszi. Mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha úgy érzékeljük, hogy mások állandóan motyognak, ha gyakran félreértjük, amit a többiek mondanak, és különösen nehezen értjük a nőket vagy a gyermekeket (ők ugyanis általában vékonyabb hangon, vagyis magasabb frekvenciákon beszélnek, és előfordulhat, hogy pont ezeket a frekvenciákat nem halljuk).