Visszafordíthatóvá válik a hallásromlás

Sikeresen visszafordíthatóvá válhat az időskori hallásromlás egy új felfedezésnek köszönhetően.

Az öregedés folyamata szervezetünk szinte teljes egészében változásokat hoz: hajunk őszül, bőrünk ráncossá válik, érzékszerveink romlásnak indulnak. A hallás tényleges és megfigyelhető romlása általában csak ötvenéves kor felett kezdődik meg, bár a szerencséseknél csak hetven körül válhat zavaróvá. Ennek egyik fő oka a hangokat érzékelő szenzorok, vagyis az úgynevezett szőrsejtek számának lecsökkenése. Születésünkkor több mint 15 ezer van ezekből a sejtekből, bizonyos betegségek, környezeti tényezők, illetve a korral járó változások miatt azonban évről évre ritkulnak. A kutatók most találhattak egy módot, hogy regenerálják ezeket a sejteket, így meggátolják a hallásproblémák kialakulását.

A hallásromlás első jelei A tartós zajártalom olyan kedvezőtlen folyamatokat indít el a fülben, amelyek végül halláskárosodáshoz vezetnek. Nagyon fontos a megelőzés, mert a már kialakult károsodás sem műtéti úton, sem gyógyszerekkel nem kezelhető, csak a hallókészülék jelenthet megoldást. Kattintson !

Visszafordíthatóvá válhat a hallásromlás

Bár a gerincesek nagy része újra tudja termelni ezeket az érzékelő szenzorokat, az emlősök valamiért elveszítették ezt a képességüket. Egy kutatócsoport évekig vizsgálta a madarak szőrsejtjeinek regenerációját, majd a náluk tapasztalt folyamatokat megpróbálták átültetni emlősökbe is. Az European Journal of Neuroscience című szaklapban közzétett tanulmány szerint már sikerült egerek szervezetében a náluk működő regenerációs folyamatokat lemásolni, ami a hallásproblémákkal küzdő embereket is reménnyel töltheti el.

A hallásromlás is visszafordíthatóvá válhat egy új kutatásnak köszönhetően
A hallásromlás is visszafordíthatóvá válhat egy új kutatásnak köszönhetően

A projektet vezető Dr. Patricia White még 2012-ben jött rá, hogy a szőrsejtek táplálásában néhány közeli támogatósejtnek is komoly szerep jut. A madarak szervezetében ezeket a támogatósejteket receptorok egy családja, az úgynevezett epidermális növekedési faktor (EGF) aktiválja, az emlősöknél azonban ezek a receptorok valamiért blokkolva vannak. A kutatók ezt a gátlóhatást próbálták meg feloldani.

Elsősorban az ERBB2 nevű receptor hatására fókuszáltak, amely a belső fül egy részét alkotó csigában termelődik. Az ERBB2 aktiválta a támogató sejteket, ennek hatására pedig a közelben lévő őssejtek szőrsejtekké kezdtek alakulni, ráadásul az idegsejtek soraiba is sikeresen integrálódtak, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy ellássák a hallásban betöltött szerepüket. Persze, további kutatások szükségesek, hogy sikerüljön kifejleszteni egy embereken is alkalmazható terápiát, a kutatók szerint azonban a felismerés komoly áttörést jelenthet a hallásproblémák kezelésében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: iflscience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.