Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2017 áprilisi adatai szerint 71 millió ember küzd a világos krónikus hepatitisz C fertőzéssel. Közel 400 ezer ember hal meg minden évben a fertőzés következményei miatt, főleg májzsugorban és májrákban annak ellenére, hogy a betegségre létezik gyógymód és védőoltás is. A WHO globális stratégiát terjesztett elő, hogy mihamarabb kezelni lehessen a hepatitisz-krízist - szakértők szerint a terveket a lehető leghamarabb tettekre is kellene váltani.
A vírusos hepatitisznek öt különböző fajtája létezik (A,B, C, D, E) - a B, C és a D fertőzött testnedveken keresztül, míg az A és az E szennyezett ételeteken és italokon keresztül terjed. A legtöbb halálesetért a B és a C típus felelős, amelyek komoly májkárosodást okoznak, és növelik a májrák kialakulásának kockázatát. Az emberek nem mindig veszik észre a fertőzés kezdeti tüneteit - sokszor csak akkor jönnek rá, hogy valami baj van, amikor már túl késő.
Az Imperial College of London és a Washington Egyetem tudósai 183 ország adatait vetették össze , amelyeket 1990 és 2013 között gyűjtöttek. Az adatokból az derült ki, hogy két évtized alatt több mint 60 százalékkal nőtt a vírusos hepatitisz áldozatainak száma - részben a népességnövekedésnek köszönhetően, miközben a malária és a tbc áldozatainak száma visszaesett.
Két évtized alatt több mint 60 százalékkal nőtt a vírusos hepatitisz áldozatainak száma a világon
"Habár létezik hatékony kezelés és védőoltás a hepatitisz ellen, nagyon kevés pénzt fordítanak arra, hogy ezeket eljuttassák a rászorulókhoz" - nyilatkozta Dr. Graham Cooke, az Imperial College of London orvosa. "Vannak eszközök a birtokunkban arra, hogy ezeket a betegségeket kezelni tudjuk, létezik védőoltás a hepatitisz A és B ellen, és új kezelések is a hepatitisz C-re. Ugyanakkor az új gyógyszerek az áruk miatt a legtöbb ország számára elérhetetlenek."
Tanulmányok szerint a probléma Kelet-Ázsiában a legnagyobb, de a többi betegséggel ellentétben a hepatitisz halálos áldozatainak száma magasabb a nagyobb, illetve közepes jövedelmű országokban, mint a szegény nemzeteknél.
A WHO hepatitisz-stratégiájának, amelyet 2016 májusában terjesztettek elő, az a célja, hogy 2020-ig 30 százalékkal csökkentsék a B és C típusú hepatitisz fertőzések számát, a halálesetekét pedig 10 százalékkal szeretnék visszaszorítani. Cél továbbá, hogy az országok és egészségügyi szervezetek kiterjesszék a védőoltásokat népszerűsítő programokat, nagyobb hangsúlyt fektessenek az anyáról gyermekre terjedő hepatitisz B fertőzések megelőzésére, és minél többek számára tegyék elérhetővé a B és C típusú vírusra létező kezeléseket.
Forrás: bbc.com