Savlekötők szedése
Az immunrendszer nagyon fontos része az emésztőrendszer, ezért érdemes kerülni minden olyan dolgot, amely ennek a résznek az egyensúlyát felboríthatja. A savlekötők - különösen a receptre felírt, erősebb fajták - épp ilyenek. Felboríthatják az emésztőrendszer pH-egyensúlyát, elpusztítva az ott élő fontos, jótékony hatású baktériumokat. Ráadásul szedésük hatására hiány alakulhat ki cinkből és C-vitaminból is, ami szintén negatívan hat az immunrendszerre.
Fájdalomcsillapítók szedése
Bizonyos fájdalomcsillapítók károsíthatják a bélfalat, és áteresztővé tehetik a beleket. Ennek eredményeként fertőzések, illetve emésztetlen ételdarabkák kerülhetnek a szervezetbe, ami meggátolhatja az immunrendszer megfelelő működését.
Antibiotikumok szedése
Antibiotikumok szedése során a bélrendszerben élő jótékony hatású baktériumok is elpusztulnak, és ha valaki gyakran szed ilyesmit, akkor gyengül az immunrendszere, és sokkal kevésbé lesz ellenálló a fertőzésekkel szemben. Ezért is fontos, hogy az antibiotikumok mellé minden esetben szedjünk probiotikumokat is.
Rendszeres alkoholfogyasztás
Aki sok alkoholt iszik, egy idő után kevesebb fehérvérsejtje termelődik, ami hosszú távon igencsak káros hatással van az immunrendszerre. Ez egy újabb ok arra, hogy mérsékeljük az alkoholfogyasztást, sőt esetleg az absztinenciát is megfontoljuk - akár csak átmenetileg is.
Léböjtkúrák
Léböjtkúrákat általában mindenki azért csinál, hogy fittebb és egészségesebb legyen, ugyanakkor gyakran épp az ellenkező hatást érik el. A túlzásba vitt böjtölés, illetve a túlságosan kalóriaszegény táplálkozás is jelentősen károsítja az immunrendszert hosszú távon, mivel ilyenkor sok vitaminból és ásványi anyagból nem jut megfelelő mennyiség a szervezetbe.
Forrás: prevention.com