Ízületi gyulladásnál az első és legfontosabb teendő a szakorvos felkeresése, a pontos diagnózis felállítása, és az ennek megfelelően elrendelt terápia betartása. Ugyanakkor a betegek sokat tehetnek azért, hogy táplálkozásukkal is elősegítsék a tünetek csökkentését. Ennek érdekében érdemes magas antioxidánstartalmú élelmiszereket, nagy vonalakban a mediterrán diétát követniük, amely gyulladáscsökkentő hatású. Vagyis ajánlott a naponta többszöri gyümölcs- és zöldségfogyasztás, a sovány tejtermékek, a teljes kiőrlésű pékáruk, az egészséges olajok és a diófélék előtérbe helyezése, a halak legalább heti egyszeri fogyasztása és a mindennapos húsfogyasztás háttérbe szorítása. A másik oldalról viszont vannak élelmiszerek, amelyeket érdemes kerülniük.
Cukor
A finomított cukor a citokinek felszabadulását okozhatja, amelyek a gyulladás közvetítői a szervezetben. Ezért a klasszikus cukros ételeken kívül érdemes visszafogni a cukros üdítők, az édes tea és a kávé fogyasztását is. Számos élelmiszer, étel pedig „ rejtett cukrot ” tartalmaz, ezért mindig körültekintően olvassuk el a címkéket.
Telített zsírok
Az olyan, telített zsírsavakban gazdag ételek, mint a zsíros húsok, húsrészek, a zsíros szalámik, szalonnák és kolbászfélék, a sajtok, a tejszín, a vaj és azzal készült kekszek, leveles tészták, valamint a kókusz- és pálmaolaj fenntartják a gyulladásos állapotot a zsírszövetekben, ráadásul az elhízáshoz is hozzájárulhatnak, ami szintén gyulladásfokozó tényező.
Finomított szénhidrátok
A fehér kenyérben, fehér rizsben, a chipsekben, a sós kekszekben található finomított szénhidrátokat az egészséges életmódban és oszteoartritisznél is érdemes visszaszorítani.
Nem minden táplálkozási mítosz igaz
Időnként felreppenek bizony táplálkozási elképzelések az ízületi gyulladással kapcsolatban, amelyek azonban nem bizonyítottak. Íme, néhány a gyakori tévhitekből:
- A citrusfélék fokozzák a gyulladást: sokan úgy hiszik, hogy el kell kerülniük a citrusféléket, mert savasságuk elősegíti a gyulladást. Ennek éppen az ellenkezője igaz: a citrusok magas antioxidáns- és C-vitamin-tartalmuk miatt csökkentik a gyulladást. Ugyanakkor a grapefruit interakcióba léphet egyes, arthritisre alkalmazott gyógyszerekkel, ezért a táplálkozási szabályokat az orvossal is egyeztetni kell.
- El kell kerülni a tejtermékeket: a tejtermékek problémásak lehetnek bizonyos embereknél, de ennek nem az ízületi gyulladáshoz van köze, hiszen a sovány tej és tejtermékek alapvető elemei az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásnak. Ha fogyasztásuk mégis gondot okoz, akkor az ételintoleranciának, illetve -allergiának kell utánanézni.
- Bizonyos zöldségeket tilos fogyasztaniuk a betegeknek: a paradicsom, a burgonya, a paprika és a padlizsán tartalmaznak egy szolanin nevű anyagot, amelyet sokat hibáztatnak az ízületi fájdalmak kifejlődéséért. Az Arthritis Foundation nevű szervezet szerint azonban erre nincs tudományos bizonyíték.
Személyre szabott étrenddel gyógyulhatunk
Az általános táplálkozási ajánlások mellett minden esetben mérlegelni kell a páciens aktuális betegségeit és családi hajlamát egyes betegségekre. „Ezen ismeretek birtokában már olyan étrendet lehet összeállítani, amely nemcsak az ízlést és a célokat, de az esetleges érzékenységet, intoleranciát is figyelembe veszi, és jelentősen hozzájárulhat a gyógyuláshoz, természetesen a komplex életmódorvoslás és a szükséges orvosi terápia mellett” – hangsúlyozta Szarka Dorottya, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa.