Ujjropogtatás: káros vagy hasznos?

Van, akit megnyugtat az ujjropogtatás, másokat viszont már a hang is idegesít. Sőt szerintük még az ízületeket is károsítja ez. Mi az igazság, és egyáltalán: mitől ropognak az ujjaink?

Donald Ungert nem hagyták békén a rokonai: édesanyja, nagynénjei, később a sógornője is azzal riogatta: ne ropogtassa az ujjait, mert ízületi gyulladást kap. Ám Ungert ez nemhogy elrettentette volna, hanem "komoly" - azóta IgNobellel, azaz a vicces kutatások "anti-Nobel-díjával" jutalmazott - kutatásokba kezdett. (A díjat 2009-ben kapta meg.)

Unger tekintélyes tudományos folyóiratokban is publikál az ujjropogtatásról. Így az egyik munkája például az Arthritis & Rheumatism című szaklapban jelent meg - írja a német internetes újság, a Spiegel Online .

Viszketés, bizsergető érzés az ujjaknál: a Tudjon meg többet, kattintson! Unger magán kezdett kísérletezni: ötven éven át ropogtatta naponta legalább kétszer a bal kezén az ujjakat, a jobbat viszont békén hagyta (feltéve, hogy nem feledkezett meg az önmaga szabta tilalomról). Fél évszázad alatt 18520 alkalommal ropogtatta meg az ujjait - és kopás nem lépett fel .

Az ujjropogtatás nem okoz ízületi gyulladást

Gyakrabban isznak alkoholt az ujjropogtatók

Unger megfigyeléseit más kutatások is igazolták időközben. Egy másik tanulmány szerint, amelyet 300 résztvevővel végeztek el, a kutatók arra jutottak, hogy a "ropogtatóknál" legfeljebb csak az mutatható ki, hogy a kezük inkább duzzadtabb, és markolásuk, kézszorításuk gyengébb a "nem-ropogtatókhoz" képest. A kopások tekintetében nem volt különbség, ugyanakkor más, teljesen függetlennek tűnő tulajdonságaik eltértek az "átlagtól". Inkább végeztek fizikai munkát, rágták a körmüket, dohányoztak vagy fogyasztottak alkoholt. Ennek a magyarázata azonban nem tisztázott.

Általában a ropogtatás nem jár negatív következményekkel - mondta a Spiegel Online kérdésére Fritz Uwe Niethard, a német ortopédiai és ortopéd sebészeti társaság (DGOOC) főtitkára. Akkor sem kell aggódnia senkinek, ha nyomás és húzás nélkül is "kattognak" az ízületei. Egyes embereknél az ízületek genetikailag lazábbak, mint másoknál - mondja Niethard. Ilyenkor ezek maguktól is ropognak.

A ropogtatás megnyugtat, ellazít

Hogy pontosan mi történik a ropogtatáskor, egyelőre nem teljesen tisztázott. Az bizonyosnak tűnik, hogy bármilyen "ropogáskor" - mindegy, hogy a térdben, a hátban vagy az ujjakban - az ízületi felületek elválnak egymástól. Ilyenkor akár háromszorosára is megnövekedhet a folyadék által kitöltött tér közöttük, és alacsonyabb nyomás alakul ki. Hogy ezután mi történik, inkább csak feltételezések vannak. Niethard szerint az ízület körüli "burok" bekattan a nyomás miatt - ez adja a hangot.

Egy másik, még a hetvenes évekből származó elmélet szerint az alacsony nyomás miatt szén-dioxid és oxigén gáz szívódik be az ízületi folyadékba. Itt a gázokból buborékok keletkeznek, aztán kipukkannak. Niethard szerint azonban valószínűtlen, hogy ez ilyen nagy hangot adna.

Aki a ropogtatásnál fájdalmat érez, annak érdemes orvoshoz fordulnia. Így például előfordulhat, hogy az izomzata nem elég stabil. A többiek nyugodtan ropogtathatnak . Az ízület túlnyújtása a környező izomzatot átmenetileg ellazítja - véli Niethard. ki az ízületeinek jót akar, az rendszeresen sportoljon - javasolja az ortopéd szakorvos -, hiszen "az ízületeket mozgásra teremtették". (Persze túlerőltetni sem kell az ízületeket.)

Összefoglalva a Spiegel Online megállapítja: a tudomány szerint az ujjropogtatás az ízületeket nem koptatja, viszont ellazítja a környező izomzatot. Ugyanakkor mind a mai napig pontosan senki sem tudja, hogy mi is történik ilyenkor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.