A terhesgondozás törvényi oldala: jogok, kötelességek

A terhesgondozás célja, hogy segítse a várandós nő egészségének megőrzését, a magzat egészséges fejlődését és egészségesen születését, megelőzze a veszélyeztetettséget és a szövődményeket, illetve azok megfelelő időben történő felismerését elősegítse.

Ez az átfogó egészségügyi szolgáltatás arra hivatott, hogy segítse a nő felkészülését a szülésre, a szoptatásra és a csecsemőgondozásra.

Térítésmentesen jogosult terhesgondozásra minden Magyarország területén lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár, illetve szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogával rendelkező személy, amennyiben bejelentett lakóhellyel rendelkezik, valamint a bevándorolt vagy letelepedett jogállású harmadik országbeli állampolgárok is.

Jó, ha tudjuk, hogy a terhesgondozáson való részvétel - a terhessége alatt legalább négy alkalommal, koraszülés esetén legalább egyszer - az anyasági támogatás folyósításának egyik feltétele.

A védőnő feladatai a terhesgondozás során

A védőnő nyilvántartási feladata mellett, mely során kiállítja és kiadja a terhesgondozási könyvet, a nyilvántartásba vett személyeket otthonukban, illetőleg a lehetőségek szerint a terhesgondozóban folyamatos gondozásban részesíti, havonta legalább egy alkalommal terhestanácsadást nyújt. E mellett közreműködik a terhes nő egészségi állapotát ellenőrző alapvető vizsgálatok elvégzésében, folyamatosan konzultál a terhesgondozásban részt vevő szülész-nőgyógyász szakorvossal és a háziorvossal, figyelemmel kíséri az állapotos nő szociális, családi és munkahelyi körülményeit, egészségi és pszichés állapotát, szükség esetén - az állapotos nő beleegyezésével - kezdeményezi ezek megváltoztatását a munkaadónál vagy az érdek-képviseleti szerveknél, tájékoztatja az állapotos nőt a rá vonatkozó jogosultságokról.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A terhesgondozás keretében a védőnők egyes vizsgálatokat önállóan is végezhetnek, ezek közé tartoznak:

  • a haskörfogat mérése;
  • symphysis-fundus távolság mérése;
  • vérnyomás mérése;
  • magzati szívműködés vizsgálata (frekvencia-számlálás);
  • a terhes nő vizeletének vegyi és tesztcsíkos vizsgálata.

A terhesgondozó háziorvos feladatai

A háziorvos a terhesgondozó szakorvossal és védőnővel együttműködve vesz részt a terhesgondozásban. Ennek során kiemelt figyelmet fordít az állapotos nő nála regisztrált korábbi, nem a terhességgel kapcsolatos kivizsgálásának és gyógykezelésének adataira, azok terhességre gyakorolt hatásaira. A háziorvos a terhesgondozás keretében:

  • hetente két óra terhestanácsadást tart;
  • önállóan végzi a terhesgondozással kapcsolatos továbbképzés keretében elsajátított vizsgálatokat;
  • szükség esetén szűrővizsgálatokat rendel el;
  • az általa végzett vizsgálatok leleteit rögzíti a terhesgondozási könyvben, szükség szerint ahhoz csatolt külön lapon és a beteg törzskartonján;
  • elbírálhatja az állapotos nő keresőképességét;
  • kiemelt figyelmet fordít a szoptatás szorgalmazására.

A szülész-nőgyógyász szakorvos feladatai

Az állapotos nő szabadon választhat magának szülész-nőgyógyász szakorvost, aki a védőnővel együttműködve részt vesz a szülésre való felkészítésben és a szoptatás szorgalmazásában, valamint elvégezteti a szükséges szűrővizsgálatokat. Jogszabály alapján az állapotos nőt az első és a második trimeszterben legalább egyszer-egyszer, a harmadikban pedig legalább kétszer ajánlott megvizsgálni.

A terhes nők szűrővizsgálatai

A meghatározott szűrővizsgálatokat a gondozást végző szülész-nőgyógyász szakorvosnak kötelező elrendelnie, a háziorvos erre csak szükség esetén köteles.

Amikor a terhes nő először jelentkezik orvosnál, az alábbi szűrővizsgálatok kell rajta elvégezni:

  • a méhen belüli terhesség igazolása az anamnesztikus adatok figyelembevételével bimanuális vizsgálattal, laboratóriumi terhességi próbával vagy szonográfiás vizsgálattal;
  • belgyógyászati vizsgálat;
  • fogászati vizsgálat;
  • betöltött 35 éves életkor felett genetikai tanácsadás.

A terhesgondozás keretében szakorvosi javaslatra igénybe vehető, ajánlott szűrővizsgálatok:

  • az első megjelenés alkalmával az anya betegségének megfelelő szakorvosi konzílium kezdeményezése;
  • terhelő szülészeti-genetikai anamnézis esetén genetikai konzílium;
  • bimanuális vizsgálatok a cervix-score meghatározására;
  • toxoplasma, rubeola, CMV, hepatitis B, C aktuális fertőződés vagy annak gyanúja esetén a szűrővizsgálatot végző laboratóriummal történt szakmai konzultáció alapján,
  • genitourinalis és székletfertőzöttség szűrése;
  • orális glucose terheléses teszt (OGTT), 3 órás;
  • vas-anyagcsere vizsgálatok;
  • serum és vizelet hormonszint, illetve ürítési vizsgálatok a foetoplacentaris egység állapot-diagnosztikájára;
  • kiegészítő ultrahangvizsgálatok: a 28. héttől ismételt vizsgálatok a magzat méhen belüli növekedési és fejlődési elmaradásának szűrésére, és nefroszonográfia a 20. terhességi héttől a veseüregrendszer tünetmentes tágulatának szűrésére;
  • a lepényi elégtelenség és a magzati oxigénhiány szűrése a 34. héttől cardiotocographiával, magzati keringési vizsgálattal (doppler-flowmetria).

A terhesgondozással kapcsolatos kérdések részletes szabályozását megtaláljuk a terhesgondozásról szóló 33/1992. (XII. 23.) NM rendeletben, valamint a magzati élet védelméről szóló 1992. évi LXXIX. törvény 3. § szakaszában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.