Ezt kell értünk megtenniük az orvosoknak

Az egészségügyi ellátások során nem csak a betegeket, de az őket kezelő, ellátásban részesítő szakembereket is illetik meg jogok és terhelik kötelezettségek munkájuk során. Ezek java részt a betegjogokkal állnak szoros kapcsolatban.

Bármely oldalon álljunk is, egészségügy dolgozóként, vagy betegként épp úgy tudnunk kell, hogy mi várható el az egészségügyi szolgáltatások igénybevételekor tőlünk. Sem, egyik sem másik oldalról nem képzelhető el alá-fölé rendelt viszony, hiszen egymást segítve lehet a legjobb eredményeket elérni ezen a téren is.

Milyen kötelezettségek terhelik az egészségügyi dolgozókat?

Sürgős szükség, azaz az egészségi állapotban bekövetkezett olyan változás esetén, amelynek következtében azonnali egészségügyi ellátás hiányában a beteg közvetlen életveszélybe kerülne, illetve súlyos vagy maradandó egészségkárosodást szenvedne, az egészségügyi dolgozó köteles elsősegélyben részesíteni az arra rászoruló személyt, természetesen az adott körülmények között a tőle elvárható módon, a rendelkezésre álló eszközöktől függően.

Ha orvoshoz fordulunk, és az szakmailag hozzáértő, illetve meg van a megfelelő felkészültsége a problémánkhoz, köteles megvizsgálni bennünket. A vizsgálat eredményétől függően azonban választhat az ellátás, vagy a megfelelő feltételekkel rendelkező orvoshoz , vagy más egészségügyi szolgáltatóhoz való irányításunk között.

A kezelőorvos kötelessége, hogy a beteget tájékoztassa annak egészségügyi állapotáról. A tájékoztatásnak szóban is meg kell történnie, a beteg állapota által indokolt rendszerességgel, az orvos legjobb tudása szerint.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Minden egészségügyi dolgozót, és a szolgáltatóval munkaviszonyban álló más személyt minden, a beteg egészségi állapotával kapcsolatos, valamint a szolgáltatás nyújtása során tudomására jutott adat és tény vonatkozásában titoktartás terheli. Ennek a kötelezettségnek nincs időbeli korlátja, tehát a dolgozó sem 5, sem 30 év múlva nem mentesül, illetve nem befolyásoló tényező az sem, hogy az adatok a betegtől, annak gyógykezelése során, vagy a dokumentációból jutottak a tudomására.

Az egészségügyi dokumentáció

Minden, a beteg vizsgálatával és gyógykezelésével kapcsolatos adatot az egészségügyi dokumentáció tartalmaz.

Fel kell tüntetni benne:

  • a beteg személyes adatait,
  • az értesítendő személy, vagy törvényes képviselő nevét, lakcímét elérhetőségét,
  • a kórelőzményt, kórtörténetet,
  • az első vizsgálat eredményét,
  • a diagnózist és a gyógykezelési tervet megalapozó vizsgálati eredményeket, a vizsgálatok elvégzésének időpontját,
  • az ellátást indokoló betegség megnevezését, a kialakulásának alapjául szolgáló betegséget, a kísérőbetegségeket és szövődményeket,
  • egyéb, az ellátást közvetlenül nem indokoló betegség, illetve a kockázati tényezők megnevezését,
  • az elvégzett beavatkozások idejét és azok eredményét,
  • a gyógyszeres és egyéb terápiát, annak eredményét,
  • a beteg gyógyszer-túlérzékenységére vonatkozó adatokat,
  • a bejegyzést tévő egészségügyi dolgozó nevét és a bejegyzés időpontját,
  • a betegnek, illetőleg tájékoztatásra jogosult más személynek nyújtott tájékoztatás tartalmának rögzítését,
  • a beleegyezés, illetve visszautasítás tényét, valamint ezek időpontját,
  • minden olyan egyéb adatot és tényt, amely a beteg gyógyulására befolyással lehet.

Az egészségügyi dokumentáció részeként meg kell őrizni:

  • az egyes vizsgálatokról készült leleteket,
  • a gyógykezelés és a konzílium során keletkezett iratokat,
  • az ápolási dokumentációt,
  • a képalkotó diagnosztikus eljárások felvételeit, valamint
  • a beteg testéből kivett szövetmintákat.

Több résztevékenységből álló, összefüggő ellátási folyamat végén vagy fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátást követően írásbeli összefoglaló jelentést, zárójelentést kell készíteni, és azt a betegnek át kell adni. Az egészségügyi dolgozók kötelezettségeire vonatkozó részletes szabályokat az egészségügyről szól 1997. évi CLIV. törvény 125.-128. §, valamint a 134.-140. § szakaszai tartalmazzák.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.