A társadalombiztosítási ellátások az egészségbiztosítás és a nyugdíjbiztosítás keretében vehetők igénybe. A társadalombiztosítás teljes körű szolgáltatásainak igénybevételéhez biztosítási jogviszony fennállása szükséges. A biztosítási jogviszonyban állók a társadalombiztosítás kötelező jelleggel kiterjed, mely kötelezettség általában valamilyen munkavégzésre irányuló, jövedelemszerző jogviszonnyal jön létre.
A társadalombiztosítási ellátások
A társadalombiztosítási ellátások széles körű élethelyzetben nyújtanak támaszt a biztosítottak, vagy ellátásra jogosultak részére. Ezek a teljesség igénye nélkül:
- egészségügyi szolgáltatások
- pénzbeli ellátások
- -terhességi-gyermekágyi segély
- -gyermekgondozási díj
- -táppénz
- baleseti ellátások
- nyugdíjbiztosítási ellátások
saját jogú nyugellátás
-öregségi nyugdíj
-rokkantsági nyugdíj
-baleseti rokkantsági nyugdíj
hozzátartozói nyugellátás
-özvegyi nyugdíj
-árvaellátás
Kik jogosultak egészségbiztosítási szolgáltatásokra?
A biztosítottak társadalombiztosítás összes ellátására jogosultak, de a nem biztosítottak is jogosultak egészségbiztosítási ellátásokra. Kizárólag egészségügyi szolgáltatásra jogosultak például:
a kiskorúak,
a táppénzben, terhességi-gyermekágyi segályben, gyermekgondozási díjban részesülők,
a nyugdíjasok,
a megváltozott munkaképességűek, rokkantsági járulékban részesülők,
a gyermekgondozási segélyben részesülők,
az alapfokú, középfokú nevelési-oktatási vagy felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató nagykorú állampolgárok,
a fogvatartottak.
A társadalombiztosítás ellátásainak, valamint a biztosítási jogviszony részletes szabályai megtalálhatóak a társadalombiztosítás állátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról , valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 1-17. § szakaszaiban.