4 tipp immunerősítésre gyógynövényekkel

Mivel a téli időszakban sokkal védtelenebbek vagyunk a különféle fertőzésekkel szemben, immunrendszerünk támogatására különösen nagy gondot kell fordítanunk. Hasznos segítőink lehetnek ilyenkor (is) a gyógynövények: mutatjuk, melyek közül érdemes választani.

Ezeket a gyógynövényeket növeszthetjük lakásban Nem kell feltétlenül kertes házban laknunk ahhoz, hogy gyógynövényeket termeszthessünk. Íme néhány növényfajta , amelyeket akár egy kis lakásban is növeszthetünk.

Immunrendszerünk felelős a fertőzések megelőzéséért és leküzdéséért. Minél erősebb tehát a védőpajzsunk, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy képesek vagyunk elhárítani a kórokozók támadását. Immunrendszerünk támogatására számtalan mód létezik - sőt, igazából az a legjobb, ha egyszerre több oldalról is segítjük működését. Figyelnünk kell például a vitamin- és ásványianyag-bevitelre, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra, a rendszeres mozgásra és a személyes higiéniára (például a gyakori kézmosás). Mindezek mellett pedig a gyógynövények erejéről sem szabad elfelejtkezni! Az alábbiakban 4 olyan gyógynövényt mutatunk, amelyek hozzájárulhatnak immunrendszerünk épségéhez - és akkor is bevethetőek, ha esetleg egy légúti fertőzés ledönt a lábunkról.

Echinacea

Az echinaceának vagy kasvirágnak két gyógyászati célokra használt faja van: a bíborlevelű kasvirág (Echinacea purpurea) és a keskenylevelű kasvirág (Echinacea angustifolia). Mindkettő hasonló gyógyhatással rendelkezik. A New York-i Mount Sinai kórház jellemzése szerint az echinacea enyhíti a fájdalmat és csökkenti a gyulladást, emellett vírusellenes és antioxidáns hatása is van. Mindezeknek köszönhetően ideális lehet az immunrendszer támogatására és működésének fokozására.

Az echinacea vírusellenes és antioxidáns hatással is bír.
Az echinacea vírusellenes és antioxidáns hatással is bír. Fotó: Getty Images

Lándzsás útifű

A lándzsás útifű vagy más néven keskeny levelű útifű (Plantago lanceolata) amellett, hogy támogatja az immunrendszer normális működését, baktériumölő, gyulladáscsökkentő, nyákoldó hatása miatt légúti betegségek esetén is hasznos segítség lehet. Télen tehát érdemes mindig tartani belőle otthon. A lándzsás útifű hozzájárul a köhögési inger csillapításához azáltal, hogy bevonatot képez a torok nyálkahártyáján, így enyhítve a gyulladást, mivel azonban oldja a letapadt nyákot, köptetőként is alkalmazható.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ginzeng

A ginzengnek (Panax) többféle típusa is ismert, az ázsiai vagy koreai, illetve az amerikai ginzeng a legelterjedtebb. Közismert immunerősítő. Egy kutatás szerint javítja az úgynevezett HPA-tengely (hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengely) működését, amely az immunrendszer stresszre adott válaszának szabályozásáért felelős. Mivel a stressz köztudottan gyengíti az immunrendszert, a HPA-tengely támogatásával tulajdonképpen az immunrendszert támogatjuk. A ginzeng emellett az immunrendszert is egyensúlyban tarthatja azáltal, hogy szabályozza az immunsejtek különböző típusait, amelyek azonosítják a szervezetet fenyegető veszélyeket, és felveszik velük a harcot.

Izlandi zuzmó

Az izlandi zuzmó vagy izlandi moha (Cetraria islandica vagy Lichen islandicus) a középkori izlandi mindennapokban az étkezés része volt, zöldség helyett fogyasztották. Antioxidáns, antimikrobiális és gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkezik, így hozzájárulhat az immunrendszer egészséges működéséhez. Segíthet a nátha mihamarabbi legyőzésében, a benne lévő poliszacharidok pedig enyhíthetik a nyákképződést, a köhögést és a torokfájást.

Néhány hasznos tanács

A cikkben felsorolt gyógynövényeket fogyaszthatjuk teaként, de a patikák polcain már gyógynövénytartalmú étrend-kiegészítőket is találhatunk, például tabletta vagy oldat formájában (ezeket esetenként az immunrendszert erősítő vitaminokkal, például C-vitaminnal kombinálják). Fontos azonban kiemelni, hogy mielőtt letennénk a voksunkat valamilyen gyógynövény vagy gyógynövénytartalmú készítmény mellett, érdemes szakemberrel egyeztetni az alkalmazás részleteiről. Tisztázni kell például, hogyan és mennyi ideig használhatóak biztonsággal, és nem befolyásolják-e negatívan az általunk szedett gyógyszerek hatékonyságát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.