A nátha vírusfertőzés, a szervezet maga győzi le a kórokozót, de ebben persze támogatni tudjuk, illetve a tüneteket is enyhíthetjük. Ágyban feküdni nem muszáj: ne erőltessük gyereknél sem az ágynyugalmat. Felnőttek esetében a heveny náthát az első jeleknél megpróbálhatjuk "kiizzadni", de láz esetén ez a "népi" módszer már nem alkalmazható. A lázcsillapítók egyben gyulladáscsökkentők is, így valamelyest gátolhatják a nátha kialakulását, súlyosbodását.
Ha már kialakult a heves orrfolyás, orrdugulás , akkor a legfontosabb teendő a duzzadt nyálkahártya lohasztása megfelelő orrcseppel vagy -spray-vel. Vannak orvosok, akik javasolják az antihisztamin tartalmú gyógyszerek és a kalcium szedését nátha esetén is, mások főként a kalciumbevitelt teljesen feleslegesnek tartják. Mindenképpen jó hatású a forró lábfürdő, az inhalálás, a sóbarlang és az infralámpa használata.
Nem baj, ha nincs étvágyunk, de a folyadékbevitel bőséges legyen. Könnyű ételeket érdemes fogyasztani, nem túlterhelve a gyomrot, segítve az immunrendszer munkáját: levest, gyümölcspürét, kompótot. Ha köhögés, légcsőhurut a szövődmény, akkor igyunk kakukkfűteát (nyákoldó, görcsoldó), torok- és arcüreggyulladás esetén zsályát, mert gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású. Az inhaláláshoz használt forró vízbe is tehetjük ezeket a gyógynövényeket a kamilla mellé.
Figyeljünk a szoba hőmérsékletére (ne fűtsük túl nátha esetén sem, legfeljebb 21 fokra) és a lakás levegőjének relatív nedvességtartalmára - ne hagyjuk 40% alá esni, párásítsunk! A hidegpárásítás elsősorban asztma, allergia, krupp esetén hatékony, a gőz formájában levegőbe jutó meleg pára pedig hurutos köhögés, sűrű váladékos nátha esetén, de ha valaki a családban érzékeny a házi porra, akkor ez a módszer kerülendő, mert a meleg pára kedvez az atkák szaporodásának.
Ha nem száraz a levegő, akkor a közérzet is jobb, csökken a torokkaparás , a köhögési inger, a szemviszketés. Viszont 70% fölé se engedjük menni a relatív nedvességtartalmat, mert az már penészképződéshez vezet, és torzítja a hőérzetet. Érdemes a fűtőtest közelébe a párologtatóedénybe néhány csepp fertőtlenítő, légzésjavító hatású illóolajat tenni, például eukaliptuszt.
A legújabb orvosi ajánlások alapján lázat csillapítani lehet, de nem kell (38.5 C felett sem), csak ha nagyon rossz közérzetet okoz. Száraz köhögésnél köhögéscsillapítót érdemes szedni, különösen lefekvés előtt, nedves, hurutos köhögésnél pedig napközben (este nem!) köptetőt, hogy a légutakat megszabadítsuk a lerakódott váladéktól.
Hurutos kisgyerekeknél használatos fülmelegítésére a gyógysapka . Ez a közérzetet is javítja, pluszban segíti a középfül szellőzését, és mérsékli a nyaki nyirokcsomók duzzanatát. Mivel a náthát vírus okozza, antibiotikumra csak bakteriális szövődmények esetén van szükség, és akkor is csak orvosi javaslatra szedhető.