Bőrfertőzések, amelyek a sportolókat veszélyeztetik

Bár a rendszeres testmozgás elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon egészségesek maradjunk, ez nem jelenti azt, hogy a sportolókat elkerülik a betegségek. Sőt, vannak olyan fertőzések, amelyek kifejezetten gyakoribbak az aktív életmódot folytatók körében. Lássuk, melyek ezek, és hogyan védekezhetünk ellenük. (X)

Jól tudjuk, hogy a sportnak ezernyi pozitív hatása van testünkre és lelkünkre, ugyanakkor arról ritkán esik szó, hogy bizonyos betegségek éppen a sportolókat érintik nagyobb százalékban. Bőrfertőzések például azért fordulnak elő nagyobb számban a testmozgást kedvelők körében, mert a fokozott izzadás, a szoros ruházat, a közös zuhanyzó használata és a bőr-bőr kontakt segítik a kórozók terjedését, elszaporodását.

Uszodaszemölcs

Nevéből kiindulva azt gondolhatnánk, hogy csak uszodákban lehet elkapni, de ez tévhit. A Poxviridae családba tartozó vírus, amely az uszodaszemölcsöt (vagy latin kifejezéssel a molluscum contagiousumot) okozza, a szárazföldön is vígan elél különböző felületeken, például törölközőkön, fitneszeszközökön, és érintkezés útján gyorsan fertőz. A tünetek ugyanakkor lehet, hogy csak 4-6 hónappal később alakulnak ki, ezért sokszor nem visszakövethető, honnan kaptuk el. Könnyen felismerhetjük a betegséget a bőrön megjelenő vörös vagy testszínű, olykor gyöngyházfényű szemölcsökről, amelyek 1-3 milliméter átmérőjűek, közepükön jellegzetes behúzódással, és leggyakrabban a törzsön, felkaron és combon jelentkeznek. Kezelésükre léteznek helyi ecsetelők, de ezek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt, sokszor kisebesítik az érintett bőrfelületet. Éppen ezért javasolt az eltávolításuk, fagyasztással vagy akár speciális sebészi kanállal.

uszoda, medence, női láb
Nevével ellentétben uszodaszemölcsöt nem csupán uszodákban lehet elkapni. Fotó: Getty Images

Ajakherpesz

A herpes simplex vírus (HSV) 1-es törzsébe tartozó fajok okozta fertőzés az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati betegség a világon. Egyes tanulmányok szerint lassan nincs olyan ember, aki ne hordozna legalább egyfajta herpeszvírust, ám sokan tünetmentesek. Az is előfordul, hogy valaki az első fertőződés után évekig semmilyen panaszt nem tapasztal. Sportolóknál viszont az átlagnál gyakrabban aktiválódnak az HSV-1 vírusok, mivel a fokozott fizikai igénybevétel megterheli a szervezetet, ami az immunrendszer átmeneti legyengülését okozhatja, és ez éppen elég, hogy az ideggócokban szunnyadó vírusok felébredjenek. Érdekesség, hogy a birkózóknál és rögbiseknél olyan gyakori ez a bőrfertőzés, hogy saját elnevezést is kapott. Előbbiek körében a herpes gladiatorum, míg a rögbijátékosoknál scrum pox néven emlegetik.

A HSV-1 herpeszfertőzés általában az ajak széleinél vagy az arcon jelentkezik apró, átlátszó folyadékkal telt hólyagocskák formájában, amelyek mellé bőrpír, égő, bizsergő érzés társul. A hólyagok kifakadása után következik a betegség fájdalmas szakasza, míg a hátramaradt fekélyek elszarusodnak és kiszáradnak. Az ajakherpesz 1-2 hét alatt magától is begyógyul, de vírusellenes készítményekkel érdemes gyorsítani a folyamatot.

Lábgomba

A bőr gombás fertőzését okozó gombafajok a sötét és párás környezetet kedvelik leginkább, így a zárt, izzadságtól nedves sportcipőben gyorsan el tudnak szaporodni a láb bőrén. Emellett a közös zuhanyzók és az öltöző padlóján is előszeretettel vernek tanyát ezek a gombák, ahonnan aztán gyorsan átvándorolhatnak a lábunkra, ha nem vagyunk elég elővigyázatosak, és viszketést, hámlást, esetleg hólyagokat okoznak. Ráadásul ha sportoláskor esetleg megsérül a lábfejünk bőrfelülete (például hosszú futás során kidörzsöli a cipő), a kórokozók könnyen bejuthatnak a bőrbe. Az újra és újra visszatérő lábgombás tünetegyüttest nem véletlenül nevezik atlétalábnak. Szerencsére a visszatérő fertőzés sem súlyos, ám ettől függetlenül ajánlott kezelni gombaölő hatóanyagot tartalmazó krémekkel, mivel ha nem foglalkozunk vele, nemcsak másokat fertőzhetünk meg a környezetünkben, hanem a bőrünkről a körmünkre is átterjedhet a betegség, a körömgomba pedig sokkal makacsabb és fájdalmasabb tud lenni.

Így előzhetjük meg a fertőzéseket

Mivel a bőrfertőzéseket okozó mikrobák általában érintkezés útján terjednek, nagyon fontos, hogy az uszodákban és edzőtermekben fokozottan ügyeljünk a higiéniára. Mezítláb ne közlekedjünk, még zuhanyozni is papucsban menjünk, az öltözőben pedig terítsünk le egy törölközőt, mielőtt leülünk a padra. Apropó törölköző: ma már sok helyen adnak belépéskor, ami kényelmes megoldás, de a biztonság kedvéért inkább vigyünk magunkkal sajátot. Konditermekben fertőtlenítsük az eszközöket (súlyzókat, padokat, kapaszkodókat, gombokat) használat előtt és után is, és természetesen az alapos kézmosás is legyen az edzésrutinunk része. Ha pedig mégis szokatlan tüneteket, elváltozásokat észlelünk a bőrünkön, kezdjük meg minél előbb a fertőzés kezelését, és a betegség elmúlásáig maximum otthon sportoljunk, ne menjünk közösségbe.

A cikk a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.