A diabétesz és a gombás hüvelyi fertőzések

A cukorbetegség sajnos hajlamosít hüvelyi fertőzésekre.

A cukorbetegség minden gombás betegségre hajlamosít, így a hüvely candida fertőzésére is.

A hüvelyben előforduló három sarjadzógomba a Candida albicans, a Candida stellatoida és a Candida tropicalis. Ezek a gombák a hüvelyhámban találhatók, és szénhidrátokból táplálkoznak. (pl. a hüvelyhám keményítőjéből, a glikogénből.) A glikogént szőlőcukorra bontják, mely cukorbetegeknél fokozottan koncentrációban van jelen a szervezetben, így a hüvelyben is, igen jó életfeltételeket biztosítva a gombák számára.

A tartósan eredményes kezelés érdekében jó ha tudjuk, hogy a candida fertőzés az egész bőrfelület fertőzése, így helyi hüvelykezeléssel csupán átmeneti eredményeket érhetünk el. Jobb, ha a kezelés célja a gombák elpusztításán túl a hüvely normális baktériumflórájának és savas vegyhatásának (pH 4,4-5,5) fenntartása. A javasolt kezelés tehát az alábbiakból áll:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  1. Rendszeres hüvelyöblítés híg tejsav vizes oldatával. (A patikában kapható híg tejsav hivatalos neve Acidum lacticum dilutum FoNo. Ebből egy evőkanállal kell egy liter testmeleg vízhez keverni, és praktikusan zuhanyozás alkalmával alapos hüvelyöblítést végezni mindaddig, amíg a panaszok fennállnak.
  2. Szájon át szedhető gombaellenes antibiotikumokat érdemes szedni, például havonta öt napig 2x1 Nizoral tabletta formájában.
  3. Indításként 12 napig napi 1 Canesten hüvelytablettát kell felhelyezni mélyen a hüvelybe, lefekvés után. A kezelést havonta érdemes megismételni, 3 napon át, lehetőleg a Nizoral abbagagyását követő két hét múlva.
  4. Miután minden tünet elmúlt, célszerű a hüvely tejsavbacillus-flóráját pótolni. Erre a célra legjobban az Ovulobact nevű hüvelytabletta ajánlott, mely recept nélkül kapható.
  5. A baktériumflóra pótlása után időközönként (hetente 2 alkalommal) további tejsavas irrigálás (hüvelyöblítés) javasolt.

Jó tudni, hogy vannak olyan gyógyszerek, melyek provokálhatják a hüvely gombás betegségét. Ilyenek az antibiotikumok és bizonyos gyulladáscsökkentő és immundeprimáló gyógyszerek. Amennyiben valaki antibiotikum szedésére kényszerül, szűk spektrumú penicillinek a leginkább ajánlottak. Ezek ugyanis nem bántják a hüvelyflórát. Tartóssá váló vagy rendszeresen kiújuló panaszok esetén két dologra ügyeljünk:

  1. célszerű a diabétesz beállítását felülvizsgálni (minél jobb a beállítás, annál kisebb a valószínűsége a hüvelygyulladásnak.)
  2. mivel a hüvely gombás fertőződése az egész bőrfelületről pótlódik, nem elegendő a helyi kezelés

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.