A rossz alvás súlyosbíthatja a cukorbetegséget

A rosszul alvó cukorbetegek vércukorszintje magasabb és nehezebb is kordában tartani a betegségüket, mutatta ki egy új tanulmány, mely a Diabetes Care májusi számában jelent meg.

A kutatók 40 II-es típusú cukorbeteget hasonlítottak össze 531 egészségessel. A kutatók az alvásminőség, illetve a vércukorszint és a kezelés hatékonyságának lehetséges kapcsolatát akarták megvizsgálni.

"Felfedeztük, hogy a cukorbetegeknél összefügg a rossz alvás a magasabb vércukorszinttel" - mondta a tanulmány vezetője, Kristen Knutson, a Chicagoi Egyetem adjunktusa. "Ugyanezt a kapcsolatot nem láttuk az egészséges kontrollcsoport tagjainál."

CukorbetegségKorábbi kutatások már találtak kapcsolatot a cukorbaj és a rossz alvás között. Knutson szerint ez mindössze egy összefüggés, nem ok-okozati viszony. "Valószínűleg arról van szó, hogy a cukorbetegek sokkal érzékenyebbek az alvászavar hatásaira, de fordítva is lehet. Azok, akik nem foglalkoznak a betegségükkel, rosszabbul is aludhatnak, mint azok, akik igen. Sokkal gondosabban kell megvizsgálnunk az alvás diabéteszben betöltött szerepét."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tanulmány során Knutson csuklóra rögzíthető aktivitásmérővel rögzítette a résztvevők alvását. "Aki sokat mozgatja a csuklóját, az valószínűleg ébren van" - magyarázta. Emellett kérdőívet is kitöltöttek az alvásuk minőségéről.

Azoknak a cukorbetegeknek, akik rosszul aludtak, 23 százalékkal magasabb lett az éhgyomri vércukruk, 48 százalékkal magasabb az éhgyomri inzulin értékük, az inzulinrezisztenciájuk pedig 82 százalékkal lett több a rendesen alvó betegekénél.

Az eredmények alátámasztani látszanak a klinikai gyakorlatban megfigyelt jelenségeket, erősítette meg Dr. Joel Zonszein, a Montefiore Kórház Klinikai Diabétesz Centrumának igazgatója: "Az nem derül ki, hogy a magas vércukorszintet a rossz alvás okozza-e, vagy akiknek felmegy a cukra, azok alszanak rosszabbul, esetleg teljesen más tényezők játszanak közre."

A II-es típusú cukorbetegség gyakran jár együtt a túlsúllyal, ami már önmagában is hátrányosan befolyásolhatja az éjszakai pihenést. Az elhízás alvási apnoét okozhat, ami azt jelenti, hogy a beteg éjszaka légzéskimaradásra ébred.

A cukorbetegek számára a tanulság az, hogy figyeljenek oda az alvásukra, ebben Zonszein és Knutson is egyetértettek. "Ha még nem végeztek alvásvizsgálatot rajtuk, tanácsos ez ügyben felkeresni az orvosukat" - javasolta Zonszein. A másik fontos cél lenne a stressz csökkentése. "A stresszes ember rosszabbul alszik" - mondta Zonszein. "Ne várja meg senki, míg az orvosa az alvási szokásai felől érdeklődik. A cukorbetegeknek komolyan kell venniük ezt a kérdést, és beszélni róla az orvosukkal" - mondta Knutson.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

A felhőzet jelentősen csökken, egyre többfelé naposra fordul az idő. Egy-egy hózápor még nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben főleg a Győr-Szeged sávban többfelé lesz erős, helyenként viharos, majd a délután folyamán fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra