Az összes halálozás 54 százalékáért a szív- és érrendszer, míg 27 százalékáért a daganatos betegségek a felelősek. Legalább 3 millió embernek cukorbetegek , miközben a lakosság 40 százaléka túlsúlyos. Minderre megvan a magyarázat is: az uniós átlaghoz képest például jóval többet dohányzunk, több alkoholt, ám kevesebb zöldséget, gyümölcsöt fogyasztunk, és persze alig mozgunk.
A teljes magyar lakosság egészségi állapotának javítása érdekében indult el 2010-ben, 57 szakmai szervezet összefogásával Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja. 2020-ig egy közel 20 méter hosszú speciális szűrőállomással az ország településeit járva vizsgálják a lakosság egészségi állapotát - eddig 725 helyszínen több mint 2 millió vizsgálatot végeztek el.
Az elmúlt négy év statisztikai adataiból az látszik, hogy a vizsgálatokon részt vevők közel fele a kiemelt kockázatú csoportba tartozik, és ha nem kezelteti magát, akkor néhány év múlva szívinfarktus, stroke vagy daganatos megbetegedés fenyegetheti őket.
Miről árulkodnak a számok?
Elgondolkodtató a középkorúak esetében a vastagbéldaganat rizikó teszt eredménye, hiszen mintegy 20 százalékuknál mutatott jelentős kockázatot. A szűrésen részt vevők 29,3 százalékánál mértek a normálistól eltérő vérnyomásértéket. A bővített vizsgálatokon átesett emberek közel 6 százalékának volt magasabb a vércukor szintje, míg a koleszterinszint tekintetében a résztvevők 30 százalékánál, húgysav esetében 9 százalékánál mutatottak ki kiugró értéket.
Külön problémát jelent, hogy a megkérdezettek 25 százaléka dohányzik, így számos olyan szív- és érrendszeri, illetve daganatos megbetegedés kockázatának teszi ki magát, amely a dohányzás nélkül elkerülhető lenne. A megkérdezettek 73 százaléka pedig nem is gondol arra, hogy letegye a cigarettát.
A résztvevők 70 százaléka fogyaszt rendszeresen zöldség és gyümölcsféléket, 42 százalékuk viszont egyáltalán nem sportol. Ugyanakkor a válaszadók 91 százaléka gondolja úgy, hogy a túlzott só fogyasztás betegséget okoz. A mozgáshiány, valamint a nem megfelelő táplálkozás a (testtömeg-index) és a haskörfogat értékekben is megmutatkozott, a vizsgálatokon részt vevők 50 százalékánál mértek eltérést az ideális célértékhez képest. A testzsírtömegre és a hasi zsírterületre vonatkozó adatok is jelentős kockázatot mutatnak.
A komplex állapotfelmérés keretében 34-féle szűrővizsgálatot végeznek el, de mindössze fél órát vesz igénybe. Nagy előnye, hogy átfogó képet kaphatunk egészségügyi állapotunkról, amelyet meg tudunk beszélni kezelőorvosunkkal. Idén is közel 200 helyszínen van erre lehetőség.