Miért leszünk visszeresek?

Bár a genetika nagy szerepet játszik a visszerek kialakulásában, az, hogy mit teszünk - vagy éppen nem teszünk - a hétköznapokon, még fontosabb lehet. Melyek tehát a leglényegesebb rizikófaktorok, melyeket jobb elkerülni?

Mi tulajdonképpen a visszér? A visszeresség a vékonyabb és vastagabb vivőereknek a lábainkon történő kitágulása, mely önmagában is zavaró lehet, elhanyagolása esetén pedig igen súlyos következményekkel járhat. Normális esetben a visszéren (azaz a vénán) belüli vérnyomás nem nagyobb, mint az érfal és környezete által közvetített ellennyomás. Bizonyos esetekben azonban az éren belüli vénás nyomás nagyobb, mint az érfal és környezete általi ellennyomás, ezért az áramló vér az érfalat egyenetlenül szétfeszíti. Ennek következményei a kidudorodó, esztétikai problémát és egészségügyi kockázatot is jelző visszerek.

Az a fránya genetika

A visszeresség mindenekelőtt az öröklött hajlammal rendelkezőknél alakul ki, különösen akkor, ha megerőltetik az ereiket: elsősorban a tartós állás vagy ülés, a komoly sport, a súlyos tárgyak emelgetése, nagy fizikai megterhelés vezethet a visszerek megjelenéséhez. A fizikai aktivitás azonban kiemelten fontos, hiszen ez nemcsak a vérkeringést javítja, de a sejtek oxigénellátását és az erek rugalmasságát is. Elsősorban azok a mozgásformák ajánlottak, melyek az alsó végtagot veszik igénybe: ilyen az úszás, a séta, a kerékpározás.

Ha valaki hajlamos a visszérre (nézzük meg a szüleink, nagyszüleink lábait), érdemes minél korábban elkezdeni a megelőzést! Rendszeres, egyszerű lábtornával, lábmasszázzsal, a lábak felpolcolásával gyorsítani lehet a nap közben megduzzadt lábakból az ott pangó vér kiürítését, fokozni lehet a vérkeringést, és ezáltal enyhíthetjük a panaszokat. Érdemes ezt mindennapos rutinként bevezetni!

Hajlam esetén, megerőltető munkavégzés és sportolás alkalmával ajánlatos rugalmas pólyát vagy kompressziós harisnyát viselni! Ez ellensúlyozhatja a véroszlopnak a visszerek falára nehezedő nyomását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Veszélyforrások az életmódunkban

A hölgyeknél (különösen hajlam esetén) érdemes alaposan megfontolni a fogamzásgátlók, illetve bizonyos gyógyszerek használatát. Ezekben ugyanis olyan női hormonok vagy hatóanyagok lehetnek, melyek fokozzák a visszerességet . A nőknél egyébként is gyakoribb lehet a visszér, a kötőszövetek, illetve a vénafalak gyengébb volta miatt.

Sok nőnél a várandósság idején alakulnak ki a visszerek. Ennek oka többes: egyrészt a hormonális változásokban, másrészt a magzat elhelyezkedésében keresendő. A baba ugyanis elnyomhatja a medencei ereket, így pangást okozhat a láb vénáiban.

A túlsúly, és különösen az elhízás-lefogyás gyakori váltogatása (a jól ismert "jojózás") szintén előnytelen. Ugyanúgy hat, mint a fizikai túlterhelés. Természetesen a dohányzás is a legfőbb rizikófaktorok közé tartozik, hiszen ronthatja az erek rugalmasságát.

Sokat hallani az ülő vagy álló életmóddal együtt járó visszerességről. Ennek oka abban keresendő, hogy a sokáig egy pozícióban lévő lábakban lelassul a vérkeringés, a vér pangani kezd az erekben, emiatt megváltozik a nyomás. Ha tudjuk, hogy sokat kell állnunk vagy ülnünk (például a munkahelyünkön vagy egy hosszú repülőút alkalmával), akkor készüljünk fel erre: viseljünk rugalmas pólyát vagy kompressziós harisnyát, és rendszeresen mozgassuk át, tornáztassuk meg a lábainkat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.