Dr. Soren Skott Andersen és Dr. Michelle Schmiegelow szerint az eredmények bizonyítják, hogy az érintetteknek lehetőségük van úgy megszabadulni a túlsúlytól, hogy mostani testalkatuk ne befolyásolja hátrányosan a későbbi egészségi állapotukat - magyarán nem szenvedtek maradandó károsodást szív- és érrendszeri szempontból.
"Az elhízás és az anyagcserezavarok, úgymint a magas vérnyomás, a terhességi magas vérnyomás és a terhességi mérgezés, a cukoranyagcsere problémái, valamint a magas koleszterinszint egyaránt közismert szív- és érrendszeri kockázati tényezőt jelentenek. A középkorú férfiak körében készített felmérés szerint az elhízottak és a normális súlyúak ugyanolyan kockázattal éltek, amennyiben az anyagcseréjük egészséges volt. Ugyanezt szerettük volna megvizsgálni a fiatal, szülőképes nők esetében" - magyarázta Dr. Schmiegelow.
A tanulmányhoz a dán egészségügyi adatbázisból 261 489 nő adatait használták föl, akik 2004 és 2009 között szültek, s nem volt szív- és érrendszeri megbetegedés a kórtörténetükben. Négy csoportba osztották őket a terhesség előtti BMI-jük (testtömegindex) és az esetleges anyagcsere-zavaraik alapján. Átlagéletkoruk 31 év volt, és a szülés után átlagosan öt évig kísérték őket figyelemmel.
Kiderült, hogy a túlsúly, tehát a 25 fölötti testtömegindex nem jelent szív- és érrendszeri kockázatot, amennyiben nem áll fenn anyagcsere-probléma. Ezeknél a nőknél tehát nem nagyobb a szívroham, a stroke és ezek kombinációjának veszélye, mint a normális súlyúaké.
"Úgy tűnik, a túlsúly rövid távon nem jelent szív- és érrendszeri kockázatot. Az anyagcsere-zavarok megjelenése azonban, amelyek lényeges kockázati tényezője a túlsúly, már rövid idő alatt is mérhetően növelik a veszélyt" - tette hozzá Dr. Schmiegelow.