Szívroham? Nem baj, ha fáj!

A Bristoli Egyetem kutatói szerint a szívrohammal járó fájdalom valójában segíthet a szívnek minimálisra csökkenteni a károsodást.

A Brit Szív Alapítvány és az Európai Unió közös támogatásával készült kutatás azt mutatja, hogy szívroham alatt, amikor egy vérrög elzárja a szív oxigénellátására szolgáló egyik artériát, a szív idegeiből származó fájdalomjelzések az elzáródás helyszínére vonzhatják az őssejteket, hogy a károsodás egy részét helyreállítsák.

Az Amerikai Szív Társaság Circulation című szaklapjában közzétett tanulmányból az derül ki, hogy a szervezet fájdalomérzékelésében kulcsszerepet játszó molekula, úgynevezett P-anyag szabadul fel a szívben lévő idegvégződésekből a szívroham alatt. A P-anyag aztán az érelzáródás helyére vonzza a csontvelőből az őssejteket. Az őssejtek új ereket képesek létrehozni, amelyek megkerülik az elzáródást, és bizonyos mértékben helyreállítják a véráramlást.

A kezdeti egérkísérletek után a kutatók emberekben is kimutatták, hogy a szív idegei által felszabadított P-anyag szerepet játszik az őssejtek által közvetített regenerálódásban szívroham után. A felfedezés a szakértők szerint új lehetőségeket tár fel a szívkárosodás helyreállításában. A kutatást vezető Paolo Madeddu professzor elmondta, hogy a végső cél egy olyan terápia kifejlesztése, amely szívroham után regenerálja a károsodott vagy elveszett izmot.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Dr. Hélene Wilson, a Brit Szív Alapítvány tanácsadója az eredményekkel kapcsolatban így nyilatkozott: "A fájdalom nagyon összetett folyamat. A szervezetünk nem pusztán így figyelmeztet arra, hogy valami baj van, hanem amikor fájdalmat érzünk, ez azt is jelezheti, hogy a szervezetünk minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy helyreállítsa a problémát. A fájdalom kellemetlensége ellenére ez a felfedezés lehetőséget nyújt arra, hogy a jövőben hatékonyabban kihasználhassuk a fájdalmat a szívrohamot követő kulcsfontosságú terápiás ablakban, amikor esély van arra, hogy a károsodást a minimálisra csökkentsük."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra