A Texasi Egyetem munkatársai felfedeztek egy hormonális jelátviteli utat, mely új, inzulintól független lehetőséget nyit meg az 1-es típusú cukorbetegség kezelésében. Az eredményekről a Science március 25-i kiadása számol be.
Dr. Kliewer mintegy nyolc éve tanulmányozza a hormon hatását, mióta felfedezte annak létezését. Az anyag az epesavak vékonybélbe való visszaszívódása során szabadul fel. A kutatók olyan egereket vizsgáltak, melyből hiányzott az FGF15, a humán FGF19 rágcsálókban lévő megfelelője. A génmanipulált egyedek képtelenek voltak szabályozni a vércukorszintjüket, valamint a májban lévő glikogén mennyiségét. A glikogén a cukormolekulák összekapcsolódása során alakul ki, gyakorlatilag a szervezet cukorraktárának fogható fel. Amennyiben ezek az egerek FGF19-et kaptak, helyreállt a máj tároló funkciója. Az FGF19 azon egyedekben is hatásosnak bizonyult, melyekből az inzulin hiányzott.
Sajnos a módszer azonban még nem tökéletes, ugyanis állatkísérletben az FGF19 rendszeres adása májnövekedéshez, valamint májrák kialakulásához vezetett.Animáció: HáziPatika.com