Megelőzhető-e sporttal a lábgomba?

A lábgomba a meleg, nedves, párás helyeket kedveli a legjobban, így egy túlságosan szoros, rosszul szellőző sportcipő, melybe ráadásul bele is izzad a lábunk, ideális táptalaja lehet a gombás fertőzéseknek!

A rendszeres sportolás ugyan elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez, ám a láb gombásodásától sajnos nem véd. Sőt azok, akik hetente több órát töltenek az edzőteremben, futó- vagy focipályán, jobban ki vannak téve a gombás fertőzéseknek.

Az angol nyelvben "atlétalábnak" nevezik a lábujjak közötti gombás bőrelváltozást - ez a fajta (illetve az innen kiinduló) fertőzés ugyanis náluk a leggyakoribb. A sötét, izzadságtól nyirkos, meleg, zárt, rosszul szellőző sportcipők belsejében szívesen megtelepszik a gomba. A szaunák, gőzfürdők és öltözőtermek, a közös zuhanyzók pedig újabb nagyszerű táptalajt jelenthetnek a gombáknak!

Ahhoz, hogy megelőzzük az atlétalábat, először is megfelelő cipőt kell választani: ezen egyáltalán nem érdemes spórolni, sőt, ha tehetjük, akkor két sportcipőt rendszeresítsünk, és ezeket cserélgessük! A cipőnek ugyanis legalább 24 óra kell ahhoz, hogy teljesen kiszáradjon.

A jól megválasztott cipő elég szoros ahhoz, hogy tartsa a bokát, de elég bő ahhoz, hogy szellőzzön benne a láb. A kórokozók, így a gombák támadását megkönnyítik a bőrsérülések: az a cipő biztosan nem megfelelő, mely feltöri, kidörzsöli a lábat (ez bizonyos mértékig ugyan elkerülhetetlen). Már a próbánál olyan zokni legyen rajtunk, melyben később sportolni fogunk, ez ugyanis akár fél számnyi méretkülönbséget is jelenthet! Szakértők tanácsai szerint cipőt érdemes délután vásárolni, amikorra a láb egy kicsit megdagad - ez ugyanis akár egy méretnyi növekedéssel is együtt járhat!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Zokniból válasszunk puha, nedvszívó, természetes anyagból készült darabokat, lehetőleg varrás nélkülit. Cseréljük gyakran a zoknit - naponta legalább kétszer -, különösen ha izzadósabbak vagyunk. A láb túlzott izzadását egyszerű vagy éppen antibakteriális púder, hintőpor használatával is megelőzhetjük! A hintőport azonban ne a nedves bőrre, hanem inkább a cipőbe szórjuk.

A nyilvános fürdőkben, zuhanyzókban vagy öltözőkben mindig viseljük a saját papucsunkat! Ezt ne adjuk kölcsön senkinek, és rendszeresen mossuk ki forró, fertőtlenítőszeres vízzel. Zuhanyozás után pedig nagyon alaposan töröljük meg a lábunkat, elsősorban a lábujjaink között - ennek tökéletesen száraznak kell lennie! Érdemes mindig a saját törülközőnket használni (és külön-külön törülközőt magukkal vinni az arcunkra, a testünkre és a lábunkra).

Ha mégis megfertőződtünk, akkor azonnal kezdjünk bele a kezelésbe! Szerencsére ma már kaphatók gyors hatású, kíméletes készítmények, amelyek akár egy hét alatt elmulasztják a lábgombát! Azonban a megelőzés azonban mindig egyszerűbb, mint a kezelés - ráadásul ez "sporttársi" kötelezettség is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.