Szűrővizsgálatok, amelyeket minden évben érdemes elvégeztetni

Betegségeknél különösen érvényes a bölcs mondás, miszerint a bajt sokkal könnyebb megelőzni, mint orvosolni. Éppen ezért fontos, hogy ne csak akkor látogassunk el a rendelőbe, amikor problémánk van, hanem rendszeresen járjunk szűrővizsgálatokra is. Nézzük, miket érdemes évente beiktatni.

Teljes körű vér- és vizeletvizsgálat

Anyagcserénk minősége, hormonháztartásunk működése, továbbá a máj, epe és vese állapota is felmérhető egy egyszerű vizelet- és vérvizsgálattal. Háziorvosunktól kérjünk beutalót rá (vagy beutaló nélkül is igénybe vehető bármely magánvérvételi helyen, térítés ellenében), aki ha a normálértékekhez képest eltérést állapít meg, tovább tud irányítani a megfelelő szakrendelésre. Lehetőleg éhgyomorral érkezzünk a vizsgálatra, mert a legtöbb anyagcserevizsgálat csak akkor mutat valós eredményt.

Szemészet

Sokan csak akkor járnak látásvizsgálatra, ha már eleve szemüvegesek/kontaktlencsét viselnek, vagy a jogosítványukat szeretnék meghosszabbítani. Ám az évenkénti szemészeti kontroll akkor is fontos, ha úgy érezzük, a látásunkkal nincs semmi gond. Sokszor észre sem vesszük ugyanis a látásromlás első jeleit, ami kellemetlen panaszokhoz (például krónikus fejfájáshoz ) vezethet.

Fogászat

A fogorvos szinte mindenkinél mumus, nem szívesen járunk hozzá, pedig ha panasz nélkül is ránézne évente a fogainkra, jóval kevesebb kellemetlen élményt gyűjthetnénk a székében ülve. A rendszeres szűrővizsgálatnak köszönhetően biztos, hogy időben felismeri, ha egy fog szuvasodásnak indult vagy ínyprobléma van kialakulóban.

Az évenkénti szűréssel elkerülhető a komolyabb fogászati probléma. Fotó: Getty Images
Az évenkénti szűréssel jó eséllyel elkerülhető a komolyabb fogászati probléma. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nőgyógyászati szűrés

Magyarországon évente 400 nő hal meg méhnyakrák következtében, pedig ha a betegséget időben észreveszik, jók a gyógyulási esélyek. Emiatt a szexuális élet megkezdésétől évente ajánlott felkeresni a nőgyógyászt, aki kenetvétellel és hüvelyi ultrahanggal megvizsgálja, van-e daganatra vagy annak előzményére utaló jel. Szintén hasznos lehet az otthonunkban levehető önmintavételes teszt elvégzése is. Ezzel kiegészítve a hagyományos citológiai méhnyakszűrő vizsgálattal pontosabban fel tudjuk mérni a méhnyakrák kockázatát. Fiatal lányoknak pedig még a szexuális élet megkezdése előtt mindenképp ajánlott a HPV-védőoltás beadása.

Tüdőszűrés

Ma már nem küldenek meghívót rá, mert eltörölték a kötelezettséget, de 40 év felett mindenképpen ajánlott évente elmenni a tüdőgondozóba - és nem csak akkor, ha dohányzunk. A vizsgálat során egy speciális röntgenfelvételt készítenek a mellkasról, így észrevehetnek a tüdőn (és a környező szerveken )olyan elváltozásokat, amelyek betegségre utalhatnak.

EKG, vérnyomás

Szinte nincs olyan ember, akinek családjában ne fordulna elő keringési- vagy kardiológiai probléma. Éppen ezért ajánlott legalább évente ellenőriztetni a vérnyomásunkat és háziorvosunkkal elvégeztetni egy EKG-vizsgálatot akkor is, ha nem tapasztalunk semmilyen panaszt.

Melanomaszűrés

Önmagában sajnos a napkrémek használata nem nyújt kellő védelmet a rosszindulatú bőrelváltozások ellen. Tévhit, hogy biztonságban vagyunk, ha sosem égtünk le. Emiatt akkor is keressünk fel egy bőrgyógyászt, ha nem strandolunk vagy szoláriumozunk sokat. Az orvos feltérképezi a teljes testfelületet, a gyanúsabb anyajegyekről , foltokról jobb esetben felvételt is készít, hogy az esetleg változásokat figyelemmel lehessen követni. A melanomaszűrést egész évben el lehet végeztetni, ám ha esetleg elváltozást találnak, annak eltávolítására télen, maximum kora tavasszal kerüljön sor, mert ilyenkor vagyunk kitéve a legkevesebb napsugárzásnak.

Csontsűrűségmérés

Ez a vizsgálat is évente ajánlott (bár ingyenesen csak kétévente vehető igénybe) változókorban lévő nőknek (45 év felett), illetve nemtől függetlenül olyanoknak, akik családjában előfordult már csontritkulás, továbbá hormonális betegségek és felszívódási zavarok esetén is indokolt. Fontos, hogy háziorvos nem, csak szakorvos adhat rá beutalót.

Mammográfia

A hivatalos szakmai álláspont szerint 30 év felett háromévente javasolt az emlők műszeres vizsgálata, 45-65 év között pedig kétévente kapnak meghívót az érintettek. Egy amerikai tanulmány szerint azonban az évente megismételt mammográfia 40 százalékkal csökkenti a mellrákos halálesetek számát - tehát érdemes gyakrabban járni szűrésre, különösen akkor, ha a családban előfordult már emlődaganat. Maga a vizsgálat fájdalommentes, nagyjából 5 percet vesz igénybe, de életmentő lehet.

Prosztatavizsgálat

Évente 1400-1500 férfi hal bele a prosztatarákba , az esetek többségében azért, mert túl későn diagnosztizálják nála a betegséget. 40 év felett ezért erősen ajánlott az évenkénti szűrővizsgálat, amely több részből áll. Alapos kikérdezéssel kezdődik a páciens panaszaival, kórelőzményeivel kapcsolatban. Majd következik a vérvizsgálat, amely során a prosztata specifikus antigén (PSA) mennyiségét mérik. Végül a fizikai és a végbél ultrahangos vizsgálatával fejeződik be.

10 egyszerű tanács, hogyan legyünk egészségesek Hogy a szűrővizsgálatokon jó eséllyel megnyugtató eredményt kapjunk, elég változtatnunk néhány apróságon.

  • Minimalizáljuk a cukorfogyasztásunkat. A finomított cukrok túlzott bevitele számos káros hatással van szervezetünkre, ezáltal több betegség kialakulásához is hozzájárul.
  • Iktassunk be (majdnem) minden nap legalább 30 perc mozgást. Ez fizikai állapotunktól függően lehet sport, de akár séta, kirándulás, tánc is.
  • Mossunk fogat minden főétkezés után közepes vagy puha sörtéjű fogkefével. Használjunk fogselymet is, hogy minden lepedéktől megszabadulhassunk.
  • Ne csak a strandon kenjük magunkat UV-szűrős krémmel! Nyáron a nappali arckrémünk mindenképp tartalmazzon SPF-et, és ha ujjatlan vagy rövid ruhába indulunk el, akkor a karunkat, lábunkat is kenjük be. Télen sem árt a napvédős arckrém, de akkor alacsonyabb faktorszámú is elegendő.
  • Mindig tartsunk magunknál olajos magvakat, hogy ha nassolni támad kedvünk, tudjunk ezekből csipegetni. Többek között sok magnézium, E-vitamin és rost található bennük.
  • Heti kétszer cseréljük a húst halra a menünkben. Főleg a zsírosabb tengeri halak (például a lazac) egészségesek, mert ezek omega-3 zsírsavakban gazdagak és remek proteinforrásnak számítanak.
  • Fordítsunk kellő időt a minőségi pihenésre: nemcsak a napi 7-8 óra alvás fontos, hanem az is, hogy szellemileg kikapcsoljunk a fárasztó munka után. Az már csak rajtunk múlik, hogy mit részesítünk előnyben: egy könyv mellett vagy inkább aktívabban, mondjuk túrázással lazítunk szívesebben.
  • Só helyett fűszerekkel, gyógynövényekkel ízesítsük az ételeinket! A só szervezetünk számára elengedhetetlen anyag, ám túl nagy mennyiségű bevitele súlyos problémákat okozhat, mivel növeli a vérnyomást, ezáltal a szív-és érrendszeri betegségek kockázatát is.
  • Figyeljünk oda gyomrunk, bélrendszerünk egészségére is: fogyasszunk rendszeresen probiotikumokat tartalmazó ételeket (például joghurtot és savanyú káposztát). Ezek segítenek fenntartani az optimális bélflórát, így a tápanyagok is jobban fel tudnak szívódni.
  • Igyunk meg naponta legalább 2-2,5 szénsavmentes vizet, ezáltal belsőleg hidratáljuk a testünket, segítjük a sejtek megfelelő működését. Nem mellesleg pedig, ha nem vagyunk szomjasak, kevesebbet is eszünk, így diéta esetén érdemes még többet inni, főleg étkezések előtt.
  • A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +3 °C
    Minimum: -3 °C

    Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.