A szürke hályog (katarakta) egy olyan, látásromlással járó szembetegség, amely előrehaladott állapotban már jelentősen rontja az életminőséget, hiszen akadályozhatja például a biztonságos munkavégzést vagy vezetést. Ilyenkor a szürkehályog-műtét jelenthet megoldást, amelynek lényege, hogy eltávolítsák az eredeti, már elhomályosult szemlencsét, és a helyére egy mesterséges műlencsét ültessenek be. Annak érdekében, hogy a szürkehályog-műtét a lehető legeredményesebben záruljon, különösen nagy gondot kell fordítanunk a számunkra legmegfelelőbb műlencse kiválasztására. A végleges döntés meghozatalához mindenképpen szakorvosi segítségre lesz szükségünk, ám ettől még nem árt tisztában lenni azzal, hogy milyen lehetőségeink vannak.
Mono- és multifokális műlencsék
Céljukat tekintve két nagy csoportra bonthatjuk a műlencséket: az egyfókuszú (monofokális) és a többfókuszú (multifokális) lencsék táborára. Ahogy nevéből már sejthető, az egyfókuszú műlencsék csupán egy adott fókusztávolságra biztosítanak éleslátást, a másik távolságra viszont még szükség lesz szemüveges látáskorrekcióra. Mivel ezeket a lencséket jellemzően távollátáshoz tervezik, leginkább olvasószemüveg használata indokolt a műtét után.
Ezzel szemben a multifokális műlencsék a közeli és a távoli éleslátást egyaránt biztosítják. Sőt, a többfókuszú műlencsék új generációja, a trifokális lencse a közel- és távollátás mellett már a közepes távolságra is képes tökéletes látást nyújtani, így például számítógépezésnél sem lesz gond. Ha ezt választjuk, valószínűleg már nem lesz szükségünk szemüvegre a műtét után. Ám, ha gyakran vezetünk éjszaka, akkor ajánlott egy másik típus mellett dönteni.
Nyújtott fókuszú és tórikus műlencsék
Az úgynevezett nyújtott fókuszú műlencsékkel is elérhető a távoli és a középtávoli éleslátás, valamint bizonyos keretek között közelre is megfelelő. A nagyon apró betűkhöz viszont már szükség lesz az olvasószemüvegünkre. Külön előnye viszont, hogy gyenge fényviszonyok mellett is remekül funkcionál, tehát éjszakai vezetéshez ez a jobb választás.
Fontos megemlíteni azt is, hogy az egyfókuszú és a többfókuszú műlencsék egyaránt elérhetőek tórikus – más néven cilinderes – korrekcióval. Erre akkor lehet szükségünk, ha szaruhártya-görbületi szabálytalanságunk van. Erről viszont már jó eséllyel eddig is tudtunk, és cilinderes szemüveget viseltünk – persze az is előfordulhat, hogy a problémára csupán a műlencseműtét tervezésekor derül fény.
Hidrofil és hidrofób lencsék
Ejtsünk még néhány szót a műlencsék anyagáról is. Egy korszerű, modern műlencse magas víztartalmú, bio-kompatibilis akril polimerből készül. Ezeket kétféle – hidrofób, vagyis víztaszító, és hidrofil, azaz nedvesíthető – felülettel gyártják.
A hidrofil felület hátránya, hogy az évek alatt rárakódhatnak a csarnokvízből olyan anyagok, amelyek idővel jelentősen befolyásolhatják az éleslátást. Ez a típus ráadásul a másodlagos szürke hályog kialakulásának kockázatát is növeli. Valószínűleg éppen ezek miatt inkább a hidrofób felületű műlencsék az elterjedtebbek. A legkorszerűbb lencsék egyébként UV-elnyelő anyagból készülnek, valamint a kékfény-védelem is megoldható.
Amit mindenképpen gondoljuk át választás előtt
Az egyik legfontosabb kérdés, amit a műtét előtt meg kell válaszolnunk, hogy a legfontosabb dolgaink elvégzéséhez – tehát például a munkánkhoz, a gyakori vezetéshez, esetleg a hobbinkhoz – a közeli vagy a távoli éleslátás fontosabb-e. Nem árt továbbá átgondolni, hogy milyen szemüveget viseltünk eddig – ha cilindereset, akkor biztos, hogy tórikus műlencsében kell gondolkodnunk. Gyakori éjszakai vezetés esetén pedig ajánlott kerülni a multifokális lencséket, azok ugyanis jó fényviszonyok között a legmegbízhatóbbak. Ám, mint azt fentebb is említettük, a döntés meghozatalához – és a műtétet esetlegesen kizáró tényezők feltérképezéséhez – mindenképpen kérjünk szakértői segítséget.