Újabb érv a dohányzás ellen
Bár a dohányzás egészségre gyakorolt hatásával sok kutató és tudományos írás foglalkozott már, arról keveset tudtunk eddig, hogy milyen változásokat eredményezhet abban, ahogyan a színeket látjuk. Egy friss tanulmány szerint viszont napi 20 vagy több cigaretta elszívása jelentősen rontja a színérzékelést és a látást.
A New Jersey-i Rutgers Egyetem kutatói 134 főt vontak be a vizsgálatokba, 25 és 45 év közöttieket. Közülük 71-en addigi életük során kevesebbet szívtak el 15 szál cigarettánál, 63 ember viszont napi hússzor vagy annál többször gyújtott rá . Az alanyok közül senkinél sem állapítottak meg szembetegséget, vagy más, a látásra is kihatással lévő rendellenességet - sőt a kutatók szerint mindnyájan makkegészségesek voltak.
Problémák a színlátásban
A tudósok által kitalált vizsgálati módszer igen egyszerű volt: egy-egy képernyő elé ültették az alanyokat, és megfigyelték, mennyire tudják megkülönböztetni egymástól az egyes színeket, illetve mennyire látják a kontrasztokat. Az eredmények összegzése után bebizonyosodott, hogy az erős dohányosok kevésbé érzékelik az utóbbiakat, illetve nem tudtak olyan jól különbséget tenni a színek között. Különösen a vörös és a zöld, valamint a kék és a sárga színek megkülönböztetésében voltak náluk jelentősebb problémák.
A vörös-zöld színtévesztés egyébként nem olyan ritka, mint azt sokan gondolnák: 12 férfiból egyet érint, a nőknél pedig körülbelül kétszázból egy főt - írja a brit nemzeti egészségügyi szolgálat (NHS) adataira hivatkozva a Daily Mail. A színtévesztőknek egyébként a kék, a zöld és a sárga színekkel is lehet problémájuk - bár ez jóval ritkábban fordul elő.
Ezek genetikai eredetű zavarok, míg az erős dohányosoknál kialakuló színtévesztésnek a tudósok szerint az lehet az oka, hogy a cigarettában lévő kémiai anyagok jelentősen károsíthatják a szemeknél futó ereket, a retinát, de akár a látóideget vagy a látásért felelős agyi idegsejteket is.
Forrás: dailymail.co.uk