A szemcseppek fajtái

Égő, viszkető érzést számos dolog kiválthat a szemünkben, a panaszokat pedig különféle szemcseppekkel enyhíthetjük. De milyen készítményt milyen panasz esetén érdemes alkalmazni?

Szemünk testünk egyik legérzékenyebb része, amelyet fontos óvnunk, hiszen a környezetünkből érkező információk jelentős részét a látásunkkal gyűjtjük össze. A monitor előtti munka vagy az erős szél hatására sokszor égő, viszkető érzés jelentkezik ezen a területen, de a szemet irritálhatják pollenek vagy szennyeződések, illetve bizonyos betegségek is állhatnak a panaszok mögött. Erre megoldást jelenthetnek a szemcseppek, nem mindegy azonban, hogy mikor milyet használunk!

A szemszárazság a könnyhiány vagy könnyvesztés kapcsán kialakuló könnyfilmkárosodás, amely a szem felszínén objektív tüneteket vált ki és a betegnek szubjektív panaszokat okoz. Kialakulásáról és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A szemcseppek típusai

Hatóanyagaik alapján a szemcseppeket több kategóriába is sorolhatjuk. Bizonyos készítmények hatását a bennük lévő antibiotikumok adják, ezeket jellemzően rövidebb ideig szabad csak alkalmazni, és a bakteriális fertőzések kiváltotta panaszokat enyhíthetik. Bakteriális fertőzés esetén a szem körüli rész pirossá és duzzadttá válik, és jellemzően ilyenkor csupán az egyik szemünk érintett. A leggyakoribb bakteriális fertőzés a szemben a kötőhártya-gyulladás.

Allergiás szembetegségek enyhítésére antihisztaminos szemcseppet javasolnak, amely enyhíti a viszkető érzést a szemben, illetve csökkenti a szem környéki vérbőséget is. A pollenszezon legsúlyosabb időszakában is gyorsan, néhány perc alatt javíthat a kellemetlen tüneteken. Bizonyos betegségek esetén vényköteles, szteroidtartalmú szemcseppekre is szükség lehet.

Bizonyos szemproblémákhoz speciális hatóanyagú szemcseppekre lehet szükség
Bizonyos szemproblémákhoz speciális hatóanyagú szemcseppekre lehet szükség

A szemszárazság kezelésére is rendelkezésre állnak bizonyos műkönnyoldatok és permetek, ezek különösen fontosak lehetnek többek között a kontaktlencsét viselőknek. A vizes oldatos szemcseppek fő oldószere és alkotórésze a víz, emellett sok esetben tápanyagokat és vitaminokat is tartalmaznak. Például A-vitamin tartalmú műkönnyeket írhatnak fel abban az esetben, ha a kötő- és szaruhártyán súlyos elváltozások látszanak. Az A-vitamin a nyálka glikoproteinjeinek képzéséhez is fontos, hiszen elősegíti a kehelysejtek számának növekedését.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szemcseppet - de a kenőcsöt és a géleket is - az alsó szemhéjat finoman lehúzva, alá kell becsöppenteni, majd a szemhéjat óvatosan, nyomás nélkül visszaengedni. Ezután 1-3 percig csukva kell tartani a szemet, hogy a cseppek a szem teljes felületén kifejthessék hatásukat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra