Mit kell tudni erről az állapotról és hogyan kezelhető? A kérdésekre dr. Békési Gábor , a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája válaszol.
Mi az a TED?
A TED egy olyan állapot, amikor a szem izmai, a szemhéjak, könnymirigyek, valamint a szem mögött lévő zsírszövetek gyulladásba kerülnek. Ez a szem és a szemhéj vöröses elszíneződését és duzzanatát okozhatja, valamint a szemek kidülledésével járhat. Egyes esetekben pedig a szemek izmai olyannyira nem képesek a megfelelő működésre, hogy nem mozognak egymással összhangban - ez kettős látást okozhat. A TED emellett csökkent látást is kiválthat, amelynek oka a szem hátulján lévő idegre gyakorolt nyomás vagy a szem elülső részén kialakuló fekély.
A TED valójában egy autoimmun betegség. Akkor fordul elő, amikor a test immunrendszere megtámadja a szemet körülvevő szövetet, és ez gyulladást okoz. A problémának a legtöbb esetben aktív és tünetmentes időszaka is van. Jellemző tünetei közé tartozik a homályos látás , a kidülledő szem, a merev tekintet, a szemgyulladás, a nyomásérzés, a kettős látás és a szemszárazság is.
Graves-Basedow kórnál gyakori
A pajzsmirigy-túlműködéssel járó Graves-Basedow kórban szenvedő emberek nagy részénél kialakul a TED, így van, hogy ennek hatására fedezik fel a pajzsmirigy-túlműködést. A legtöbb esetben azonban a szembetegség csak enyhe. Érdemes tudni viszont azt is, hogy a dohányzóknál gyarabban és ráadásul súlyosabb formában jelenik meg a TED.
Mit tehetünk?
A TED kezeléséhez szemorvos és endokrinológus együttes munkája szükséges, hogy elkerülhető legyen a probléma tartóssá válása és súlyosbodása. Súlyosságtól függően szemkenőcsöket és szemcseppeket, illetve szteroidos terápiát javasolhatnak a szakemberek. A kezelés fontos részét képezi a pajzsmirigyhormonok szintjének normalizálása is, de súlyos esetben műtétre is szükség lehet.