A reumatoid arthritis egy olyan autoimmun kór, mely köztudottan erős fájdalmakkal jár és súlyos gyulladást okoz az érintettek ízületeiben. A kutatások azonban arra jutottak, hogy ez a gyulladás a test más szerveit, akár a szemet is megtámadhatja, károsíthatja.
Így kezdődik
A reumatoid arthritis világszerte a lakosság körülbelül 0,5-1 százalékát érinti, Magyarországon a becslések szerint 130-150 ezer ember szenved ettől a kórtól, többségük nő. Ez azonban nem hazai specifikum, a nőknél általánosságban 2-3-szor gyakoribb ugyanis a betegség előfordulása, mint a férfiaknál. Mint említettük, ez egy autoimmun kór, ami azt jelenti, hogy az érintettek immunrendszere saját szervezete ellen fordul, és ennek során elsősorban az ízületeket érintő gyulladásos folyamatokat indít be. Az egyelőre még továbbra sem tisztázott, pontosan mi ennek a jellemzően 30-50 év között jelentkező betegségnek a közvetlen kiváltó oka. Kutatások az örökletességen túl fertőzések és erős stresszhatások befolyását is feltárták már.
Ez az egész életet negatívan befolyásoló sokízületi gyulladás jellemzően a kéz kisízületeit érinti először, de idővel akár minden ízületre kiterjedhet. Hullámzó intenzitású, gyakran komoly fájdalmakkal jár, ráadásul az ízületi gyulladások és porckárosodások révén komoly ízületi deformitásokat, mozgásbeszűküléseket is eredményezhet.
A szemünk érintettségére ezek a jelek utalnak
Mint említettük, előfordulhat azonban, hogy a gyulladás az ízületeken túl a test más szerveire is áthúzódik. "Bármely gyulladásos állapot, mely befolyásolja a kollagént - a kötőszövetek fő összetevőjét -, így például a reumás ízületi gyulladás is hatással lehet a szemfehérjére (sclera), valamint a szaruhártyára, ami alapvetően kollagénből áll" - idézi Dr. Sunir J. Garg, a philadelphiai Wills Eye Kórház retina specialistájának magyarázatát a brit Express.co.uk. Mint írják, a keratoconjunctivitis sicca, más néven szárazszem-szindróma az egyik olyan szembetegség, mely összefügg a reumatoid arthritisszel. A szárazszem-szindróma a reumás ízületi gyulladás leggyakoribb szembetegsége, mely a nőket kilencszer gyakrabban érinti, mint a férfiakat. A betegség három legfontosabb tünete:
- szemszárazság
- homályos látás
- olyan érzés, mintha folyton lenne valami a szemünkben.
Egyre nagyobb az érdeklődés a szemszárazság okai és a kezelési lehetőségei iránt. Szemészeti kutatócsoportok világszerte nagy erőfeszítéseket tesznek a könnyfilm molekuláris szintű vizsgálatára. Ez a probléma ugyanis meglehetősen negatívan befolyásolhatja a képernyő előtti munkavégzést, a mindennapi életvitelt és rontja az életminőséget.
Vaksághoz is vezethet
"Onnantól, hogy a szaruhártya kiszárad, már nem képes hatékony védelmet nyújtani" - hangsúlyozza Dr. Garg. A szakember arra figyelmeztet, ez az állapot fertőzések kialakulásához, a szaruhártya hegesedéséhez is vezethet, amit körülbelül úgy kell elképzelni, mintha egy piszkos szélvédőn keresztül próbálnánk kivenni a körülöttünk lévő világot. A betegség megfelelő kezelés nélkül a szaruhártya kifekélyesedéséhez, végül pedig akár vaksághoz is vezethet.
A keratoconjunctivitis sicca leggyakrabban fertőző betegségek nyomán alakul ki, de a kiváltó okai között szerepelhet továbbá az elégtelen vagy hiányzó könnytermelés, a Sjögren-szindróma, a Basedow-kór, és természetesen a sokízületi gyulladás is. A száraz szem szindróma a kiváltó okoktól függően kezelhető, érdemes azonban minél hamarabb szakemberhez fordulni, ha a fenti tüneteket észleljük, hiszen a megelőzés mindig a legjobb megoldás.