Amikor közelre nem lát...

Minden második magyar túllátó, azaz a lakosság fele lát rosszul egy olyan fénytörési hiba miatt, mely megköveteli a szem megfelelő korrekcióját az éles látás érdekében. Hogyan alakul ki a túllátás, és hogy korrigálható? Az alábbiakban minden kiderül.

A második leggyakrabban előforduló fénytörési hiba a rövidlátás után az ún. távollátás (latinul hypermetropia), melyre jellemző, hogy a szemgolyó hossza rövidebb a normális (24,0 mm) méretekhez képest. Ez nem jelent mást a gyakorlatban, mint azt, hogy a szem össztörőereje relatíve kisebb, mint ami ahhoz kell, hogy az előrébb lévő fókuszpontban keletkezzen az éles kép.

Az újszülöttek is hypermetropiások (átlagosan 2,4 D), melynek mértéke az első életévben csökken. Sok szem normál fénytörésűvé válik, de a lakosság 50 százaléka hypermetropiás marad.Aki távollátó, annak a szemére jellemző, hogy igyekszik a közeli tárgyak szemlélésekor alkalmazkodni, a szemtengelyek ilyenkor kissé összetérnek, és ezesetben tapasztalható az ún. kancsalítás . A leghétköznapibb túllátó az, aki negyvenedik évét átlépve kénytelen szemüveget viselni olvasáshoz (amikor az embernek "túl rövid" a karja, azaz nem tudja elég messze tartani magától az olvasnivalót) bár távolra még jól lát. Ehhez képest fiatal korban a szemlencse még rugalmas, a szem megfelelő alkalmazkodással bizonyos ideig korrigálni tudja a távollátást, de később elengedhetetlenné válik a látáskorrekció. Ha a leírtakat tapasztaljuk, azonnal forduljunk orvoshoz!

Diagnózis, kezelés

Mivel a túllátók az esetek nagy részében jól látnak messzire, náluk a jól ismert betűtáblás teszt nem feltétlenül lehet hasznos "diagnosztikai" eszköz, mint a rövidlátók esetében. Ilyenkor speciális tesztre, pupillatágításra van szükség.

Ausztrál kutatók jelentették be, hogy felfedeztek egy olyan gént, amely összefüggésbe hozható a távollátással. Az eredmény olyan gyógyszeres kezelések kifejlesztéséhez vezethet, amelyek felválthatják a szemüveget. Olvassa el erről szóló korábbi hírünket ! A túllátás - a rövidlátáshoz hasonlóan - legegyszerűbben lencsékkel - szemüveggel vagy kontaktlencsével - korrigálható, méghozzá kétszer domború (ún. bikonvex) lencsével. Az alulkorrigált távollátás azonban gyermekkorban ugyanúgy kancsalsághoz vezethet, mintha nem fordulnánk a problémával szakemberhez, ezért fontos a megfelelő törőerejű szemüveg kiválasztása.

Fiatalok esetén, akik csak gyengén hipermetrópiások, azaz általában nincsenek panaszaik, vagy enyhék, elég, ha csak szükség esetén tesznek szemüveget, azaz elsősorban olvasáshoz, és minden olyan tevékenységhez, amely a tárgyak közeli szemlélését követeli meg. A túllátók esetében a látásjavító műtéti beavatkozások is szóba jöhetnek.

Köszönjük dr. Bana Ildikó szemész-kontaktológus segítségét a cikk elkészítésében!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra