Beültették a világ első bionikus szemét

80 éves manchesteri férfin végezték el a világ első bionikusszem-beültetését - ez különösen jó hír a makuladegenerációban szenvedő betegeknek.

A férfi, Ray Flynn, időskori makuladegenerációban (AMD-ben) szenved, aminek hatására központi látását teljesen elvesztette, csak periferiás látása maradt meg. Emiatt képtelen volt olyan mindennapos dolgokra, mint például a bankkártyahasználat vagy a kertészkedés. Emellett, ha tévét akart nézni, szorosan a képernyő elé kellett ülnie, hogy lásson belőle valamit. A Manchester Royal Eye Hospital kórházban végzett műtét az első olyan operáció, amely során AMD-vel diagnosztizált páciens látását implantátum segítségével javították.

Az amerikai Second Sight cég által gyártott implantátum, az Argus II már számos páciens életét könnyítette meg, akiknek a látása az AMD-nél ritkább, retinitis pigmentosa nevű szembetegség miatt romlott meg. Maga az implantátum nem bonyolult működésű: legfontosabb alkotóeleme az a miniatűr kamera, amelyet a páciens szemüvegére erősítenek.

Egy idős férfinak ültették be a világ első bionikus szemét

A szemészeti beavatkozások az egyre precízebb eszközöknek köszönhetően óriási fejlődésen mentek keresztül, így a látásjavító beavatkozások ma már elérhetők - 40 felettieknek is. Nézzük, milyen eljárások közül választhatunk! Az implantátum a kamerából érkező képeket elektromos jelekké alakítja, majd továbbküldi a beteg retinájához kötött elektródasornak. Az elektródák stimulálni kezdik a retina megmaradt sejtjeit, amelyek a képi információt képesek így továbbküldeni az agynak.

Ray Flynn két héttel a műtétet követően már képes volt az elé helyezett képernyőn függőleges, vízszintes és átlós vonalakat is látni; mindezt úgy, hogy eközben a szemét csukva tartotta. A képeket ugyanis a kamera és a retinájához kötött implantátum összehangolt munkájának eredményeképpen „látta”, ehhez a szemére nem is volt szükség. Azt azonban érdemes tudni, hogy maga az implantátum nem képes arra, hogy részletes képet adjon a külvilágról.

A korábbi esetekből viszont már tudjuk, hogy a páciensek képessé válnak az olyan tárgyak megkülönböztetésére, mint az ajtókeret vagy a bevásárlókosár, és számos mintázatot is képesek felismerni. A műtétet vezető szemorvos, Prof. Paulo Stanga elmondta: a betegek idővel egyre jobban hozzászoknak az újfajta képi információkhoz és egyre hatékonyabban élnek az implantátum adta lehetőségekkel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra