A recepttel a kezünkben a legközelebbi optika felé vesszük az irányt, hogy kiváltsuk a felírt szemüveget. A dilemma legalább olyan nagy, mint a kínálat, és hogy könnyebb legyen dönteni, sok szempontot kell alaposan átgondolni.
Damilos, teljes, fúrt
Ha alacsonyabb dioptriájú szemüveget írt fel a szakember , akkor szinte bármit választhatunk, azonban más a helyzet akkor, ha rosszabb a szemünk. Az ún. damilos keret ugyanis nem kifejezetten ajánlott például azoknak, akik nagyobb dioptriát viselnek, hiszen a lencsék alsó része szabadon van, azaz látható az átlagosnál vastagabb kiterjedésű lencse.
A keret nélküli szemüvegek is csupán a vékonyabb lencsékből készíthetők el esztétikusan, ellenben a teljes keretek szinte bárkinek jól állnak. Ezekből is úgy válasszunk, hogy az arcformánkhoz illeszkedjen.
Még szemüveg: A munkavédelmi szemüvegek szemünk védelméért felelősek, méghozzá a káros behatásokkal szemben (fény, por, szilánk stb.), és a progresszív lencsék egyik fajtáját is külön ki kell emelni, jelesül a monitorszemüveget, melyet nem általános viselésre, hanem asztalnál végzett munkához és szabadidős tevékenységhez fejlesztettek ki.
Szemüveg az arcforma függvényében
Ha a főbb arcvonásaink szögletesek, olyan keret mellett döntsünk, amely lágyítja vonásainkat. Ilyenek az ovális, lekerekített szélű lencsék, a vékony szárú, nem túl harsány keretek. Kerekded arc esetén a szögletes keret lesz a legszerencsésebb, mert erek ellensúlyozzák a túlságosan kerek vonásokat.
Itt kell megemlíteni azt is, hogy bőrszínünk, hajviseletünk, sőt sminkünk is más-más típusú kerettel mutat jól. A szőke hajúak és világos bőrűek például vékonyabb, könnyedebb keretekben csinosabbak, míg a középbarna haj és a világos bőrszín is inkább a meleg színekkel mutat jól. Ezüstös, aranyos kereteket keressenek azok, akiknek sötét a hajuk és a bőrünk, míg az ősz hajkorona inkább a világos színű keretekkel mutat előnyös összképet.
Masszív legyen vagy inkább karcmentes?
Habár a legrégebbi lencsealapanyag természetesen az üveg, szóba jöhet a műanyag lencse is. Üveget akkor válasszunk, ha számunkra fontosabb a nagy ellenálló képesség. Az üveg hátulütője, hogy könnyebben törik, a súlya pedig nagyobb. A műanyag előnye, hogy könnyű, ellenben felületkezelés hiányában nem túl ellenálló a karcolásokkal szemben.
Szüveg olvasáshoz, tévézéshez, kinti tevékenységhez
Ha nemcsak olvasáshoz kell szemüveget viselnünk, hanem ugyanúgy gondunk van a távollátással is, nem biztos, hogy érdemes két külön szemüveget csináltatnunk, és azokat váltogatni attól függően, hogy milyen tevékenységet végzünk. Ma már készíttethetünk bifokális, sőt multifokális szemüveget is. Ezeket úgy kell elképzelnünk, mintha két, eltérő dioptriájú lencséből lennének összeállítva, és míg a bifokális csupán a távolba és a közelre látás "élményét" biztosítja, addig a progresszív lencsékkel minden távolságra jól lát viselője.
Soha ne vásároljunk szemüveget benzinkúton vagy drogériában, hiszen ezeket nem egyéni paramétereinkhez, igényeinkhez és esetleges szemproblémáinkhoz készítik, csupán végszükség esetén kerüljön az orrunkra! Hasonló a helyzet akkor is, ha a napszemüveg és a rendes szemüveg cserélgetése jelent gondot. Ilyenkor jelenthet megoldást a fényre sötétedő lencse, mely egy jól megválasztott keretben fényben napszemüvegként , sötétben pedig rendes szemüvegként funkcionál, a fényviszonyokhoz alkalmazkodva.
Köszönjük dr. Bana Ildikó szemész-kontaktológus segítségét a cikk elkészítésében!