Az ember vizuális lény, szeme a legfontosabb érzékszerve. Ezért mindent megtesz, hogy látása a lehető legjobban működjön. Erre a legegyszerűbb megoldás a szemüvegviselés. Nem csoda tehát, hogy - az Euromonitor adatai szerint - a szemüvegpiacon rettenetesen sok pénz van: az értékesítés 2017-ben 4 százalékos növekedés mellett eléri a 127 milliárd dollárt, amely szinte pontosan annyi, mint az éves magyar GDP .
A nagy nemzetközi piackutatócég szerint négy fontos tényező befolyásolja a piaci változásokat, amelyről alább beszámolunk, de előtte szeretnénk tisztázni, hogy a magyar fogyasztó kiadásaira és viselkedésére milyen egyéb dolgok gyakorolnak hatást. Mivel október Magyarországon a " látás hónapja ", különösen indokolt ezek áttekintése.
Minden második magyarnak rossz a szeme
A magyar felmérések egybevágnak az európai uniós tapasztalatokkal, hogy az emberek 48-49 százalékának szemüvegre volna szüksége. A probléma részben genetikai alapú. Az európaiak 30-32 százaléka rövidlátást okozó öröklött látáshibával ( miópiával ) születik. Szerencsésebbek vagyunk az ázsiaiaknál, akik között ez az arány 75-80 százalékos. Továbbá van 10 százalék távolbalátó hipermetrópiás is. A legtöbb látáshiba azonban, amely szemüvegviselésre kényszerít 40 éves kor felett, az öregszeműséggel ( presbiópiával ) jelenik meg. (Ez azt jelenti, hogy az alapállásában távolra élesített szemlencse rugalmassága csökken, és hiába dolgoznak a szemizmok, a közeli tárgyakra fókuszálás nehézzé vagy lehetetlenné válik.)
"Magyarországon évente valamivel több mint egymillió dioptriás szemüveget értékesítenek. Szakmai szemmel a ± 6 dioptria eltérés az alapesetek közé tartozik, amely lefedi a teljes lencseigény 78 százalékát. Aki ebben a tartományban vásárol szemüveget, viszonylag olcsón juthat hozzá. Ami kívül esik ezen, már drágább vagy sokkal drágább is lehet. Egy pár egyfókuszú lencsepár alapesetben 10-15 ezer forintba kerül, a közepes eltérésnél 25-35 ezer, a magas eltérésnél 35-50 ezer forinttal lehet számolni" - mondta el kérdésünkre Tóbiás Richárd, a Magyar Látszerész Szövetség elnöke.
Igények, technológiák, árak
A szemüvegárak azonban itt nem állnak meg, mert a technológiai fejlődés olyan új megoldásokat (például vékonyított lencséket) hozott a piacra, amelyek a korábbiaknál jobban szolgálják a kényelmet és a használhatóságot. A valaha meglehetősen népszerű bifokális szemüvegeket (amelyek az olvasást és a távolbalátást is lehetővé tették) szinte teljesen kiszorítják a multifokális (progresszív) lencsék megjelenése, amelyekkel átmenet nélkül lehet látni távoltól egészen közelig.
"Ezek ára 20 ezer forint körül kezdődik, a vége pedig a csillagos ég. De jó minőségű termék 60 ezer forint alatt nem kapható" - szögezte le Tóbiás Richárd. Azt árat a szakértő szerint a kialakítás és a látómező szélessége határozza meg. Ha valakinél túl nagy (3 dioptria feletti) az éles távol- és közellátás között a különbség, akkor a multifokális lencse nem lesz olcsó, mert ilyen esetben csak a minőségi lencse nyújt teljes komfortot.
A keret is rendkívül fontos része a szemüvegnek, mert ez az arc anatómiai leképezése. A jó keret gondoskodik róla, hogy meglegyen a megfelelő távolság lencse és szem, illetve keret és homlok között. És persze a keret képes kifejezni leginkább a divattal, a státus- vagy személyes szimbólumokkal szemben támasztott elvárásokat a formával, a díszítéssel, az anyagválasztással vagy a márkajelzéssel. Egy szemüveg árát optikai képességei mellett ezek a tényezők is befolyásolhatják, méghozzá rendkívül jelentősen.
Az ilyen szemüvegeknek megvan az a jelentős előnyük, hogy biztosan szakember közreműködésével készülnek, és nagy valószínűséggel segítenek megóvni használói szemének épségét. Amire nincs biztosíték a szupermarketek állványairól leemelt, rövid próbálgatás után kiválasztott termékeknél.
"A tömeggyártású egyenszemüvegeket az emberek általában olvasási céllal vásárolják. Ezek piaci bevezetésével az volt a cél, hogy az otthon felejtett szemüveget gyorsan és olcsón pótolni lehessen egy napra. Tartós viselésüknek azonban több veszélye is van. Egyrészt a próbálgatás olyan lencse kiválasztásához vezethet, amely túlkompenzálja a látáshibát , és ha hozzászokik a szem, akkor a szemüveg látásromlást okoz. Másrészt a két szemlencse törési hibája az esetek 80 százalékában eltérő, azaz a szemüvegben többnyire nem két egyforma lencsére van szükség. Ráadásul akinél az ár nagyon fontos, gondoljon bele, hogy egy 3 ezer forintos egyenszemüveg éri-e meg jobban vagy a 10 ezer forintos, személyre szabott termék" - mutatott rá Tóbiás Richárd, hogy miért érdemes szakemberhez fordulni.
A szaküzletekben diplomás optometristák végzik el a szemüvegviseléshez szükséges műszeres vizsgálatokat. Ha kóros problémát fedeznek fel, akkor továbbküldik a pácienst szemorvoshoz. Különben meg tudják állapítani, hogy kinek milyen lencsére és keretre van szüksége a legjobb funkcionális eredmény elérése érdekében.
A vásárlói döntéseket azonban a már említett divat- vagy presztízsszempontok is jelentősen befolyásolják. A szemüveg jelentősen hozzájárul viselője önképéhez (és olykor közképéhez is), így a választást nem mindig a funkcionális optimum határozza meg. Ez viszont (a nemzetközi piaci trendek hatásaival együtt) szintén jelentős mértékben befolyásolja, hogy az optikusnál milyen összeg kerül a számlára. Az Euromonitor szerint a következő négy nagy trend határozza meg 2022-ig a piaci folyamatokat.
A kényelem és a megfelelő működés hajtja az innovációt
A fogyasztók világszerte olyan szemüvegeket vásárolnak, amelyek kényelmesek, de funkcionálisan jól teljesítenek. Ennek eredményeképpen az úgynevezett DD (daily disposable - napi eldobható) és az FRP (frequent replacement - gyakori csere) lencséket részesítik előnyben, amelyek a kontaktlencsék piacáról kiszorítják a hagyományos termékeket. Idén a globális kontaktlencse-értékesítés több mint 40 százaléka egyszer használatos DD volt, ami az öt évvel ezelőtti állapothoz képest 10 százalékpontos növekedést jelent. Az egyszerű használat, a megfizethetőségi és egészségi előnyök (a lencsék kisebb szennyeződése) miatt a fogyasztók mindinkább e kategória felé fordulnak. A kontaktlencsék innovációja gyorsul, egyre kifinomultabbá válik anyaghasználatuk, javul a kényelmük és a lélegzőképességük. Ilyen termékek közé tartoznak a prémium hidrogél vagy csökkent szilikontartalmú szilikon-hidrogél kontaktlencsék.
Gigászok házassága: az Essilor-Luxottica frigy
Még hatósági jóváhagyásra vár, de az üzlet már megköttetett. A világ jelenleg két legnagyobb szemüveggyártó vállalata egyesülhet. A francia óriás Essilor és az olasz Luxottica együtt 50 milliárd dolláros forgalmat tudhat magáénak, ami egyértelmű vezető szerepet hozhat a szupercég számára a szemüvegiparban. A Luxottica és az Essilor kiegészítő szegmensben tevékenykedik. Az összefonódás az iparág minden területén és termékkategóriájában vezető szerepet teremt a számukra, azaz a keretek és a lencsék, illetve a kiegészítő termékek tervezésében, gyártásában és forgalmazásában is. A frigy nagy előnye a résztvevőknek, hogy az optikai szemüvegek piacán vezető Essilor a napszemüvegüzletre kíván nyitni, a napszemüvegpiac vezetője, a Luxottica viszont az optikai lencsék felé fordulna. Ha az egyesülés - várhatóan 2017 végén - lezárul, a gigász a világpiac több mint negyede felett fog uralkodni. Ebből a pozícióból nem lesz nehéz az árakat és a trendeket diktálnia.
A szemüvegdivat gyorsan pörög
A szemüveglencsék gyors ütemben változnak, és nagyobb volumen mellett alacsonyabb átlagos egységáron értékesítik őket. Ez pedig jó hír a magyar fogyasztóknak is. A gyorsan változó divatmodellek rendkívül sikeresek a ruházati cikkek és a lábbelik esetében, a befektetők pedig ugyanezt a logikát kívánják meghatározóvá tenni a szemüvegek piacán is. A közelmúltban jelentős számban jelentek meg a trendet támogató kiskereskedelmi üzletek, amelyek a jól bevált "formatervezés és megfizethetőség" modellt érvényesítik. Ezek arra próbálják rávenni a fogyasztókat, hogy több szemüveget tartsanak a készletükben a divatos, stílusos öltözködés kiegészítőiként. A nagyobb vásárlási és használati gyakoriság ösztönzésére ezek a boltok lecsökkentik az egységárakat, miközben évi kollekciókat adnak ki, követve a friss divatirányzatokat.
Az idősödő népesség hatása
A fejlett piacokon az idősebb fogyasztók egyre nagyobb arányban vannak jelen, így pedig tovább erősödik a szemüvegkereslet a presbiopia (öregszeműség) miatt. Az olyan nagy piacokon, mint Németország, Franciaország vagy Japán (ahol jelentős az idős népesség) erős összefüggés mutatható ki a presbiopia terjedése és a dioptriás szemüvegek értékesítésének növekedése között. Rengeteg fogyasztóról van szó. A 40+ korcsoportba tartozók 2025-re a japán lakosság több mint 65, a német lakosságnak pedig mintegy 58 százalékát adják. A fejlett piacokon mindenütt (Magyarországon is) elég hasonló a demográfiai helyzet.
A magyar fogyasztók amellett, hogy híresen árérzékenyek, egyes dolgokban erősen trendkövetők is. A napszemüvegek esetében ez jól megfigyelhető, a nemzetközi piac változásai pedig mindinkább lehetővé teszik, hogy dioptriás szemüvegek vásárlásakor is így viselkedjenek. Hosszú távon szemük világának megóvásával biztosan jobban járnak, mint az olcsó egyenszemüvegekkel.