Mit kell tudni a kötőhártya-gyulladásról?

A kötőhártya-gyulladás a conjunctivának nevezett laza, áttetsző hártyában lévő erek begyulladásakor alakul ki, a szemfehérjét rózsaszínné vagy vörössé változtatva. Az egyik leggyakoribb betegség felnőtteknél és gyerekeknél egyaránt.

Ellentétben a közhiedelemmel, a kötőhártya-gyulladás nem minden esetben fertőző betegség. Kialakulásában négyféle tényező játszhat szerepet: allergiás reakció, idegen test a szemben, vírusos fertőzés vagy bakteriális fertőzés.

A kötőhártya-gyulladás okai

A leggyakoribb a vírusos fertőzés, ami általában a nátha vírusával kerül a szervezetbe, illetve előfordul herpesz-fertőzés esetén is. Allergiás reakciót bármi kiválthat a szemben és többnyire az oda nem való dolgok, mint a homok vagy a folyadékok, sőt még a kontaktlencsék is okozhatnak kötőhártya-gyulladást.

Természetesen, ha vírus vagy baktérium okozza a betegséget, akkor megnő a továbbfertőzés veszélye is. A beteg szem, de a vírusgazda orra is fertőző, ezeket megérintve a betegség képes átterjedni az egészséges emberre.

Kötőhártya-gyulladás: így kezelje házilag A vörös, gyulladt, könnyező, égő szem biztos tünete a kötőhártya-gyulladásnak. Akár fertőző, akár nem, időben cselekednünk kell !

A kötőhártya-gyulladás tüneteit talán a legegyszerűbb felismerni a betegségek hosszú listáján. Mikor a hártya begyullad, nyálka és könny képződik, amivel a szervezet megpróbálja megvédeni a szemet. Általában az egyik szemen jelentkezik és legkönnyebben úgy ismerhető fel, hogy reggel az ember arra ébred, szemei mintha össze lennének ragasztózva.

A második árulkodó jel, a szemfehérjének bevörösödése, amit a gyulladás által jobban láthatóvá váló erek okoznak. Gyakori tünet a viszketés és a könnyezés, valamint a szemcsés érzés. Általában az éjszaka folyamán felgyülemlő nyálka reggelre kiszáradva tapad a szemhéjra és a szempillákra. Gyakori tünet a fényérzékenység és a homályos látás is.

Kötőhártya-gyulladás esetén a szemcseppek segíthetnek megelőzni a kiszáradást

Kötőhártya-gyulladás esetén a szemcseppek segíthetnek megelőzni a kiszáradást

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha a betegség tünetei 24 órán belül nem múlnak el, fel kell keresni az orvost. A kezelésre az esetek döntő többségében otthon is van mód, de az orvosi beavatkozásra szükség van a gyulladás okának megállapításához. Bakteriális fertőzés esetén antibiotikum-kúrával a betegség gyorsan kezelhető, a vírus okozta gyulladás magától is elmúlhat 2-3 hét alatt.

A naponta többször, meleg vízbe áztatott kendővel végzett törölgetés enyhítheti a tüneteket, allergiás eredetű gyulladás esetén pedig hideg borogatás javasolt, míg a szemcseppek segíthetnek megelőzni a kiszáradást. A betegség ideje alatt a kontaktlencsék viselése nem ajánlott.

A legfontosabb azonban a megelőzés, vírusos vagy bakteriális fertőzés esetén különösen oda kell figyelni arra, hogy ne adjuk tovább a betegséget másoknak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.