A vakfolt, görög nevén szkotóma a retina látóterében található rész, amelyben nincsenek fényérzékeny receptorok. Ezek minden egészséges ember szemében megtalálhatóak, magunktól azonban nem vehetjük észre - írja az Index .
Betegséget is jelezhet
Szemünkön belül a látóideg tetején található a vakfolt. Ezek a látóidegek a szemgolyó hátsó részéhez csatlakoznak, és onnan az agyig továbbítják a fényérzékeny receptorok által felfogott fényt. Egy kis kerek foltban csatlakoznak az idegek a szemünkhöz: ezek a látóidegfők (papilla nervi optici), amelyekből teljesen hiányoznak a fényérzékeny sejtek. Emiatt ezeken az apró részeken teljesen vakok is vagyunk.
Szerencsére azonban agyunk alkalmazkodott a helyzethez, és úgy képes kompenzálni a vakfoltokat, hogy létezésükről sem kell tudomást szereznünk. Agyunk hozzászokott a vakfolt jelenlétéhez, és egy ügyes trükkel eléri, hogy az egyik szemünkből befutó információkkal kompenzálja, amire a másik szem nem láthat rá. Mivel agyunk ezzel a korrekcióval kitölti a hiányos részt, teljes lehet a látóterünk.
A vakfoltok tehát látószervünk természetes velejárói, nem kell aggódni miattuk. Bizonyos betegségek következtében ugyanakkor nagyobb részeken is "kihagyhat" a látásunk, amelyekkel mindenképp fel kell keresnünk egy orvost. Kialakulhat migrén vagy glaukóma ( zöld hályog ) miatt is, de kiváltó oka lehet más szembetegség, például makuladegeneráció (szemfenéki meszesedés) vagy retinaleválás.