1. Elektromos szemüveg
12 évig fejlesztették a világ első elektromos szemüvegét, amely forradalmasíthatja a szemüvegpiacot. A találmány segíthet a bifokális szemüveget viselőknek, hogy messzebbre lássanak, és olvasni is hosszabb ideig tudjanak.
A fejlesztés lényege, hogy az elektromos lencsék vékony sugárban tartalmaznak folyékony kristályt, mely megváltoztatja a központot, így erősítve a fókuszt. A bifokális szemüveget viselők minden bizonnyal ismerik azt a kellemetlen érzést, amely akkor fogja el őket, amikor sokáig lefelé néznek. Az elektromos szemüveg esetében ilyen nem fordulhat elő, hiszen ilyenkor csak meg kell kicsit bökni a keretet, és máris aktiválódik az olvasási funkció.
2. Pislogás-generátor
Egy design-szemüvegeket gyártó japán cég szupermodern megoldással rukkolt elő a videójáték-rajongók és a könyvmolyok számára, akiknek a kevés pislogástól kiszárad a szemük. A szemszárazságot kiküszöbölő találmány azt érzékeli, hogy viselője több mint öt perce nem pislogott, és erre a szemüveg "bepárásodik", vagyis az egyik szem előtt a folyadékkristályos kijelző átlátszatlanná válik. A megoldás, ha ilyenkor pislantunk, és a lencse újra átlátszó lesz.
3. Amikor a nyelvünk lát
Már az 1960-as években világossá vált, hogy nem a szemünkkel látunk, hanem az agyunkkal. A gondolatot nemrégiben sikerült a gyakorlatba is átültetni, méghozzá úgy, hogy a vakok számára készült belőle egy új találmány. Az öltet lényege, hogy a készülék a nyelv idegsejtjein keresztül továbbítja az agyba a vizuális ingereket, és némi gyakorlás után a kütyü használója képes képet alkotni környezetéről.
A készülék egy napszemüveg közepére erősített digitális videokamerával gyűjti össze a vizuális adatokat a környezetből, és az adatok egy kézben tartható eszközbe kerülnek. A digitális jelek itt alakulnak át elektromos impulzusokká, innen pedig egy nyalókaszerű, elektródákkal ellátott eszköz révén kerülnek a nyelvre.
4. Látásjavító teleszkóp
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságának (FDA) az engedélye is megvan már arra az eszközre, amely az időskori makuladegeneráció (sárgafolt) esetén alkalmazható sikerrel. A gyógyíthatatlan betegséggel járó, lassú látásromlást eddig csak kézben tartható és szemüvegre szerelt teleszkóppal lehetett enyhíteni, de elkészült a szembe ültethető megoldás is. A teleszkóp annyira nagyítja meg a képet, hogy az addig a sárgafoltra eső képrésznek csak egy kis része vetüljön a sárgafoltra. Az eszköz hátránya, hogy csak azoknál a 75 évesnél idősebb, előrehaladott látásromlásban szenvedő időseknél bizonyult működőképesnek és hatékonynak, akiknél egyidejűleg szürkehályog-műtétet is elvégeztek.
5. Éjjel hordható okuláré
A Vanderbilt Egyetem Egészségügyi Központjának kutatói szintén forradalmi találmánnyal rukkoltak elő nemrégiben, méghozzá az éjjellátó szemüveggel. Ennek hasznát bár kevesen látják, ám a további civil fejlesztések szempontjából nagy mérföldkőnek számít. A légi mentésben dolgozók munkáját azonban nagyban megkönnyíti, hiszen tízezerszeresére képes növelni a fényérzetet. Segítségével például 15 kilométerről is látható egy égő cigaretta, vagy kivehető a falevelek erezete.
Működésének lényege, hogy összegyűjti a Hold, a csillagok és a távoli fényforrások fényeit egy speciális csőbe, amely megnöveli a fény energiáját és egy foszforeszkáló ernyőre vetíti. A nézőkében így a felerősített kép jelenik meg.
Köszönjük dr. Bana Ildikó szemész-kontaktológus segítségét a cikk elkészítésében!