Fontos tények az allergiáról és a megelőzéséről

Talán nem is gondolnánk, mennyi tényező hat ki arra, hogy allergiássá válunk-e az életünk során. Éppen emiatt sokan azzal sincsenek tisztában, mit tehetnének annak érdekében, hogy csökkentsék a kockázatot. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.

Egyre több embert érint világszerte – így Magyarországon is – valamilyen allergia. A gyakoriság rohamos növekedéséért pedig csak részben tehető felelőssé a klímaváltozás – leginkább rossz, illetve túlzásba vitt szokásaink állnak a jelenség hátterében. Mutatjuk, mi növeli, illetve mivel csökkentheted a kockázatot.

pitypangot elfújó szőke kislány fehér ruhában
Ha szeretnéd elkerülni, hogy gyermeked allergiás legyen, ne dohányozz a közelében és a lakóterében! Fotó: Getty Images

Fontos tények az allergiáról

Az egyik legfontosabb allergiával kapcsolatos tény, hogy az indokolatlan antibiotikumhasználat növeli az allergia kialakulásának kockázatát. Egyebek mellett erre is felhívta Facebook-követői figyelmét a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). A további bejegyzésekből pedig kiderült egyebek mellett az is, hogy:

  • csecsemő- és kisdedkorban a háziállatokkal való érintkezés csökkentheti annak veszélyét, hogy későbbi életkorban allergiás betegségek alakuljanak ki;
  • az anyatej összetevői – köztük az immunanyagok – csökkentik az allergia rizikóját;
  • a belső terekben lévő légszennyező anyagok – például a por, a penész, valamint a tisztítószerekből és bútorokból származó vegyi anyagok – jelentősen fokozhatják a légúti allergia kialakulásának kockázatát;
  • a várandósság alatti dohányzás növeli az asztma és az allergia kialakulásának kockázatát, emellett a passzív dohányzás is károsan hat a gyermekekre.

Így előzd meg az allergiát!

A fentiek alapján az alábbi tanácsokat fogalmazták meg a szakértők az allergia kialakulásának megelőzésére.

  • Csak az orvos által előírt mennyiségben és meghatározott mennyiségben szedj antibiotikumot!
  • Ne tartsd távol gyermekedet a háziállatoktól!
  • A csecsemő táplálása jócskán befolyásolja a jól működő immunrendszer kialakulását. Mivel az anyatej egyebek mellett az allergia ellen is védelmet nyújthat, a szakértők azt ajánlják, hogy féléves koráig kizárólag anyatejetet kapjon a baba.
  • A hozzátáplálás megkezdése után is minél hosszabb ideig javasolt folytatni a gyermekek szoptatását.
  • Ügyelj otthonod belső tereinek levegőminőségére, szellőztess és takaríts rendszeresen és alaposan!
  • Várandósságod alatt egyáltalán ne gyújts rá!
  • Ne dohányozz gyermeked közelében, illetve lakóterében!
  • Ha dohányzol, nemcsak gyermeked, de saját magad egészségének érdekében is érdemes megfontolnod a leszokást.

Így kerüld el nyáron az allergiás tüneteket
Nyáron a különböző fűfélék, a parlagfű és a feketeüröm okozzák a legtöbb problémát az allergiára érzékenyeknél. Létezik azonban megoldás a tünetek enyhítésére, vagy akár a tartós megszüntetésükre is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.