Szénanáthás? Így étkezzen!

Az elmúlt években igencsak megsokszorozódott a szezonális allergiások száma. A leggyakoribb panasz az allergiás rhinitis vagy szénanátha, mely tüsszögéssel, szemviszketéssel, állandó torokkaparással, orrdugulással jár együtt.

A szénanáthát a levegőben lévő pollenek, virágporok okozzák, melyek koncentrációja tavasztól őszig a legmagasabb. Február és április között leginkább a fák pollenjei okozzák a problémát, májustól júliusig a pázsitfüvek, egyes gabonák (rozs, kukorica), míg augusztustól szeptemberig a különböző gyom-, üröm- és csalánfélék (a leginkább a parlagfű) nehezítik meg a helyzetet. A városban élők számára további problémát jelent a városi közlekedés okozta szmog szennyeződése is, mely csak fokozza a már kialakult tüneteket.

Ismerje meg az allergén növényeket!

A tünetek táplálkozásbeli kezelése

Az allergia gyógyszeres kezelése során antihisztaminnal enyhítik a panaszokat, ám a természet kincseskamrájában is találhatunk néhány alapanyagot, melyek segíthetnek az állapot szinten tartásában.

  • jól jönnek ilyenkor a C-vitaminban gazdag ételek, melyek természetes antihisztaminként segítenek a panaszok enyhítésében. Kiváló forrásai a citrusfélék és azok frissen préselt leve, a bogyós gyümölcsök, a kiwi, a paprika, a paradicsom, az újburgonya.
  • a quercetin nevű természetes flavonoid szintén segíthet a tünetek kezelésében, hisz a C-vitaminhoz hasonlóan megakadályozza a hisztamin termelődését. Megtalálható a hagymában, az almában, a szőlőben, a teában, a citrusfélékben, a cseresznyében, a fekete áfonyában, a szederben, az eperben és a málnában.
  • az omega-3 zsírsav, mint gyulladásgátló viselkedik a szervezetben, ezáltal enyhíti a tüneteket. Kutatások azt is bebizonyították, hogy a nagymértékű olajos hal fogyasztása kapcsolatban van a szénanátha kialakulásának csökkentésével. Az omega-3 zsírsav nagy mennyiségben megtalálható a lazacban, a szardíniában, a heringben, a makrélában, a friss tonhalban és a pisztrángban.
  • a napi ötszöri gyümölcs- és zöldségfogyasztás szintén csökkentheti a gyulladást. Ha immunrendszerünk legyengült – ez az oka az allergia kialakulásának is – szabadgyökök képződnek, amelyek gyulladást okoznak. Az antioxidánsok, melyek megtalálhatók a zöldségekben, gyümölcsökben, fel tudják venni a harcot a szabadgyökök ellen, csökkentve ezáltal a gyulladást.
  • ha eldugul az orrunk, és nehezen jutunk levegőhöz, adjunk gyömbért az ételekhez. A gyömbér természetes antihisztaminként segít szabaddá tenni a légutakat.
  • szénanátha idején érdemes a vörösbort elhagyni egy időre, ugyanis serkenti a hisztamin termelődését, ami hozzájárulhat a tünetek kialakulásához.
  • a bor és a sör szulfitokat tartalmaznak, ami bizonyos embereknél allergiás reakciókat válthat ki, így például asztmát is. Ha egy pohár borral vagy sörrel üldögélve a kertben hirtelen elkezd viszketni a szemünk, vagy eldugul az orrunk, legyünk résen, és ne gondoljunk automatikusan pollenallergiára, lehet, hogy az ital okozza, amit épp jóízűen iszogatunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra