Asztmásként így készüljünk a nyaralásra

Hasznos, sokszor életmentő tanácsok egy tüdőgyógyásztól.

Nyaralás alatt a gyógyszerek megfelelő tárolása és az előírt adagolás szerinti használata odafigyelést igényel. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa egy praktikus lehetőségre is felhívja a figyelmet, ha a tünetek az otthontól távol esetleg rosszabbodnak.

Így készüljön fel

  • Gondoljuk át, hogy milyen hatások érnek majd bennünket a nyaralás helyszínén. Allergiásasztmaesetén például a magas pollenkoncentráció is ronthatja a tüneteket, de a hőségben az emelkedő talajközeli ózonkoncentráció is erősödő tüneteket okozhat, és erre kell számítanunk sajnos akkor is, ha az időjárás párás, esős vagy szeles időt ígér.
  • Indulás előtt keressük fel kezelőorvosunkat, írassunk fel elegendő gyógyszert, legyen nálunk recept. Készüljünk pótlásra is, ha a jövés-menés közben netán elkeveredne az inhalátor.
  • Egyeztessük az asztmaakciótervet, a teendők listáját és a szükséges gyógyszereket arra az esetre, ha rosszabbodna az asztma.
  • Ha több csomagunk is van, célszerű nem egy helyre tenni az összes gyógyszert. Ha bármi történne az egyik csomaggal, legyen nálunk egy biztonsági tartalék is.
  • A szállítás során figyeljünk a gyógyszerek tárolására. A melegben megváltozhat az asztma spray-k hatóanyag-koncentrációja, ezért hűvös, árnyékos helyen szállítsuk, szükség esetén kis méretű hűtőtáskában, például az immunterápiás készítményt.

asztma
Nyaralás alatt a gyógyszerek megfelelő tárolása és az előírt adagolás szerinti használata odafigyelést igényel egy asztmás számára. Fotó: Getty Images

Hasznos kiegészítő a gondtalan pihenéshez

Asztma esetén a tartós tünetmentességhez szükség van arra, hogy az előírás szerint szedjük a gyógyszereinket. Sajnos nyaralás alatt gyakrabban előfordul, hogy elfeledkezünk a rendszeres gyógyszerszedésről, emiatt a nyári időszakban jellemzően megemelkedik a sürgősségi ellátást igénylő asztmás rohamok száma.

Az asztmás roham jelei Az asztmás rohamot az esetek többségében megelőzik enyhébb, akár más betegségekkel is könnyen összetéveszthető tünetek. Mutatjuk , mire figyeljen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha kimarad egy adag gyógyszer, ne pótoljuk, hanem az előírt adagban alkalmazzuk a továbbiakban. Ezt követően még fokozottabban kell ügyelni a tünetekre. Ilyen esetben hasznos segítség az otthoni légzésfunkciós eszköz. Az inhalátor nagyságú készüléket a nyaralásra is magunkkal vihetjük, és naponta pár perc ráfordítással követhetjük az asztma állapotát.

Egy-egy esetleg kimaradt gyógyszerszedés, vagy a megváltozott körülmények miatt a tünetek rosszabbodása esetén a készülék azonnal jelzi, ha gond van. A rosszabbodást jelző értékek esetén a kezelőorvos utasításait követve, vagy távkonzultáció során vele egyeztetve időben meg tudjuk előzni a komolyabb állapotromlást, így az asztma mellett is gondtalan lehet a nyaralás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.