A cirkadián ritmusnak is nevezett biológiai óránk számos élettani folyamatban játszik szerepet. Eddig nem volt világos, hogy bizonyos tevékenységekhez (alvás, testmozgás) képest a cirkadián ritmus milyen mértékben okolható az asztmás panaszok súlyosbodásáért. A biológiai óra vizsgálatával derített fényt az összefüggésre az amerikai Brigham Női Klinika és az Oregoni Egészségügyi és Tudományos Egyetem közös kutatása, amelyet az Amerikai Tudományos Akadémia folyóirata, a PNAS közölt és a MedicalXpress szemlézett .
75 millióan küzdenek ezzel
Felmérések szerint világszerte 75 millió ember tapasztalja, hogy éjszaka súlyosbodnak az asztmás tünetei. Ezeket számtalan viselkedésbeli és környezeti tényező befolyásolja, a testmozgástól kezdve a levegő hőmérsékletén és testtartáson át az alvási környezetig. Az emlősök agyának hipotalamusz nevű részében található szuprakiazmatikus mag elnevezésű sejtcsoportok irányítják az alvás-ébrenlét ritmusát, azaz a belső biológiai órát .
Az inhalátor jelzi a problémát
"Ha sikerül feltérképeznünk, hogy egy betegség esetén mi fokozza a panaszokat, akkor áttörést érhetünk el mind a betegség megértésében, mind a kezelésében. Ez az asztma esetében is így van. Ez az egyik első kutatás, amely a cirkadián ritmus hatását más tényezőktől függetlenül vizsgálta, tehát az alváshoz hasonló viselkedési vagy környezeti jellemzőket nem vették számításba" - közölte Frank A. J. L. Scheer, a Brigham Klinika alváskutatója, a kutatás társszerzője.
A kutatók a cirkadián ritmus hatását 17 asztmás tesztalany esetében vizsgálták, akik nem szedtek szteroid gyógyszereket, de szükség szerint használhattak inhalátort a panaszaik enyhítéséhez. Az alanyoknak egy némiképp besötétített szobában 38 órát kellett ébren és mozdulatlanul tölteniük, miközben kétóránként ehettek, de mindig ugyanazt. Utána egy hétig - ugyanilyen környezetben - egy úgynevezett "erőltetett deszinkronizációs" protokollnak megfelelően 28 órás alvás-ébrenlét ciklus szerint éltek.
"Azoknál tapasztaltuk a legsúlyosabb asztmát , akik a legnagyobb mértékben szenvednek a cirkadián ritmus által kiváltott éjszakai légzésfunkció-csökkenéstől, és náluk okozzák a legkomolyabb eltéréseket bizonyos viselkedésformák, köztük az alvás. Ennek azért van klinikai jelentősége, mert a panaszok fokozódása miatt a cirkadián éjszakákon négyszer gyakrabban használták az alanyok az inhalátort, mint nappal" - magyarázta Steven A. Shea, az Oregon Egyetem foglalkozás-egészségügyi professzora, társszerző.