Éljek együtt a borzasztó hangokkal?

Zúgás, csöngés, morajlás, kattogás, sistergés, sípolás, dübörgés - a fejemben. Félelem a csendtől, az elalvástól, a felkeléstől. Koncentrációzavar, feszültség, szorongás, pánik, tehetetlenség. Ismerős tünetek? Mi lehet ez? Mit tehetünk? Hová forduljunk?

Majd jobb esetben egy kiadós egészségügyi kivizsgálási tortúrát követően: "éljen együtt vele" - hangzik az orvos rémisztő válasza. A szakszerű válasz azonban nem így szól: a fülzúgás problémájára igenis létezik hatékony gyógymód.

Ma Magyarországon közel 300-500.000 ember szenved tartós fülzúgásban, és találja magát a fentiekhez kísértetiesen hasonló forgatókönyv főszerepében. A fülzúgás, latin nevén tinnitus olyan hang hallását jelenti az egyik, vagy mindkét fülben (ritkábban a fejben), ami nem emberen kívüli hangforrásból ered. Az érintett időnként vagy tartósan különféle hangokat hall a fülben, fejben. A tinnitus hátterében több mint ötven szervi ok állhat, illetve az egyik leggyakrabban előforduló kiindulópontnak a lelki eredetű problémák számítanak.

Fiatalokat is érintő tünetek

A tünetegyüttes sajnos egyre inkább a fiatal, 22-35 éves korosztályt érinti, és sokakat akár egy életen át is végigkísér. Sőt, a tünetekben szenvedők egy valóságos "ördögi körben" találják magukat: a fülzúgás nyomán kialakul egy félelem, hogy valami történt az agyban, valami ismeretlen, érthetetlen dolog. Az ettől szenvedő tehetetlennek, kiszolgáltatottnak érzi magát, pánikba esik, szorong, alvászavara alakulhat ki. A fokozott stresszállapot erősíti a fülzúgását, kialakul az "ördögi kör". Az érintett észleli a hangot, melynek nyomán kellemetlen érzelmi reakciója, szorongása fokozódik, figyelme egyre gyakrabban irányul a nem kívánt hangra, egyre inkább megterheli testileg - lelkileg, depresszióssá válik. Az eredmény: akarata ellenére fokozódik a fülzúgása.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mit mond a szakember?

A megdöbbentően magas érintetti kör ellenére a tinnitus ismertsége a magyar lakosság körében meglehetősen alacsony, és ami talán még nagyobb probléma, hogy ma még mindig nem minden szakember tájékozott a témában. "Egyesületünkhöz sokszor fordulnak olyanok, akiknek az évek során számos megpróbáltatáson kellett keresztülmenniük, míg hathatós segítséghez jutottak" - mondja Dr. Szalai László, a Magyar Tinnitus Egyesület (MTE) elnöke. "Szakemberként azonban azt állítom, hogy ebből az ördögi körből van kiút!

Mindenkinek lehetősége van fülzúgásának enyhülésére, akár a teljes gyógyulásra" - teszi hozzá. Véleménye szerint a legeredményesebb kezelési módszer egy speciális kombinált terápia, amely fél-egy év alatt jó esélyt ad a tartós javulásra. "A terápia rendszeres tanácsadásból, zajgenerátor készülék, kiegészítő gyógyszerek és gyógytermékek alkalmazásából, valamint szakember általi pszichológiai támogatásból (pszichoterápia, relaxációs módszerek, autogén tréning módszereinek elsajátítása) áll" - fejti ki.

Egyesület alakult az információk eljuttatásáért

Az Magyar Tinnitus Egyesület a hazai lakosság és a szakmai közösség körében fennálló információhiány csökkentését, és a fülzúgásban szenvedők minél hatékonyabb támogatását és gyógyuláshoz segítését tűzte ki célul. "Meggyőződésünk, hogy bárki találhat hatékony megoldást szenvedéseinek enyhítésére, ezt szeretnénk mindenki számára megkönnyíteni" - szögezi le az egyesület elnöke.

A borzasztó hangokkal nem kell tehát együtt élni, a tünetek kivizsgálása érdekében mielőbb forduljunk fül-orr gégész (audiológus) szakorvoshoz. Emellett szükség lehet lelki segítő (pszichológus/pszichiáter) bevonására is, akivel közösen a hosszabb ideje fennálló fülzúgáshoz társuló lelki megterhelésre, a szorongásra (esetleg depresszióra), a háttérben rejlő egyéb problémákra találhatunk megoldást.

További információkat a témában az erre a célra létrehozott weboldalon, a www.fulzugas.hu címen talál.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.